Najväčšie mestá sveta, historický prehľad

Najväčšie mestá sveta od roku 4000 pred naším letopočtom, až po dnešok.
Najväčšie mestá sveta.

Analytici z Golden Sachs každý rok zverejňujú zoznam stovky ich najobľúbenejších tabuliek a grafov. Pozrite si jednu z nich, na ktorej nájdete zoznam najväčších miest Východu a Západu od obdobia 4000 rokov pred naším letopočtom až po súčasnosť.

Pred šiestimi tisícročiami stačilo mestu Uruk  päť tisíc obyvateľov, aby sa hrdilo titulom najväčšie na svete. Pre ilustráciu na Slovensku do tejto kategórie patria dnes napríklad Bojnice (4921 obyvateľov), Sliač (5025 obyvateľov), či Brezová pod Bradlom (5041 obyvateľov).

Tisíc rokov pred naším letopočtom potrebovalo na svetový primát čínske mesto Qi 35-tisíc obyvateľov, toľko, koľko má u nás napríklad Komárno.  V roku tisíc mal čínsky Kchaj-feng 100-tisíc obyvateľov, podobne, ako má dnes bratislavská Petržalka. A koľko ľudí žilo v tom čase na území Slovenska? Necelý pol-milión.

Okolo roku 1400 bol najväčším mestom na svete čínsky Nanking so 600-tisíc obyvateľmi. Bratislava ich v tom čase ich mala 7500 a ešte aj dnes jej populácia predstavuje len dve tretiny niekdajšieho Nankingu.

Okolo roku 1900 mal najviac obyvateľov Londýn (6,5 milióna), čo je viac ako dvojnásobok vtedajšej populácie, ktorá v tom čase žila na území Slovenska (2,9 milióna).

Najväčšie mestá sveta od roku 4000 pred naším letopočtom, až po dnešok.
Najväčšie mestá sveta od roku 4000 pred naším letopočtom, až po dnešok.

Tabuľka pochádza z knihy „Prečo Západ vládne – pre teraz – svetu“ (Why the West Rules – For Now), ktorú napísal Ian Morris, rešpektovaný profesor histórie zo Stanfordskej univerzity.