Súpisy, urbáre, sčítania

17 thoughts on “Súpisy, urbáre, sčítania

  • 6. októbra 2010 at 19:55
    Permalink

    som na vazkach na ktorom fore sa opytat, tak to skusim tu: vcera som bola v archive a do ruk sa mi dostal zosit (kniha),ktory mali v archive pod nazvom perecka kniha… na internete som sa stretla s terminom perecky urad, ale presne vymedzenie pojmu sa mi nepodarilo najst. v knihe su zaznamy o kupe a predaji casti vinohradov na uzemi obce medzi obyvatelmi navzajom… knha je vedena od roku 1748 do roku 1852. je velmi poskodena – bola niecim premocena a je zcasti aj plesniva… no docitala som sa v nej o transakciach mojich predkov…vie niekto, co to presne je?
    knihu (zosit) mali v archive pod nazvom obce… clovek ani nevie ake poklady sa mu podari najst…(pre mna je to ako hrudka zlata)
    pekny vecer

  • 6. októbra 2010 at 20:15
    Permalink

    Len tak narychlo, lebo sa ponahlam. Na nete som nasiel aj perecke knihy. Je to asi to, co hovorite. Pozrite napr. na tuto stranku http://www.dolneoresany.sk/index.php?page=100 a vyhladajte na stranke vyraz „perecka kniha“ (bez dlzna). V stati o Dolnych Oresanoch v 18. storoci je o nej podrobnejsie napisane.

  • 7. októbra 2010 at 16:53
    Permalink

    vdaka….

  • 9. októbra 2010 at 20:59
    Permalink

    To wera: Perecká kniha sú záznamy vinárskeho cechu. Pekne je to vysvetlené na stránke http://www.nkvc.eu/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=1&Itemid=18&limitstart=33
    píše sa tam Pereckej knihe z Prievidze
    Perecká kniha HIC-LIBER . Ktorá ako jedna z troch v Hornom Uhorsku, sa nachádza v Prievidzi a ďalšie v Prešove a Modrom Kameni. Perecká kniha predstavuje dokonalú podrobne zdokumentovanú organizáciu, a udalosti v danej dobe ako napr. prevod nehnuteľností, hospodársky a kultúrny život v regióne, Charakteristickú pečať, vlajku, kalendár výčapu a sviatkov vína od roku 1681 až 1781.

  • 10. októbra 2010 at 8:53
    Permalink

    Jozef, len ako je vidno, tak pisatel na strankach NKVC asi nemal uplne info, ak aj Dolne Oresany maju zmienku o tejto knihe, ba je z nej tiez citovane. Mozno ale nie je dochovana kompletna, na rozdiel od tych troch…to neviem. Je len skoda, ze taketo nieco nepozname z vacsiny obci.

  • 10. októbra 2010 at 9:35
    Permalink

    to duros: Práve nad tým som sa čudoval, že píše len o troch zachovaných. A ozaj wera ju našla v ktorom meste?

    • 10. októbra 2010 at 13:40
      Permalink

      Tých zachovaných kníh asi bude viac, v roku 1961 napr. vyšla v SAV štúdia „Najstaršia perecká kniha mesta Trnavy“.
      Každopádne Jozef má pravdu: perecká kniha zachytáva údaje o majiteľoch a rozlohe viníc, záznamy o zmene ich majiteľov.

  • 10. októbra 2010 at 13:09
    Permalink

    peknu nedelu zelam
    bola som v archive v trencine a pod obcou zamarovce mali zosit? knihu? hodne ponicenu – pooblievanu a scasti plesnivu. dvojharok, v ktorom bola ulozena nadpisala asi pani riaditelka archivu ako perecku knihu 1748 – 1852. ten nadpis urcite nie je nahodny, nakolko v kazdom zapise je jeden z podpisanych oznacovany ako perec. okopirovat sa to neda, len prefotit, samozrejme, ze bez blesku, neviem, som na vazkach, lebo ma presviedcaju, ze bez nasvietenia to bude nanic…

  • 10. októbra 2010 at 19:49
    Permalink

    Ale ako vidno naprikladoch Oresian a domnievam sa, ze aj Zamaroviec, nemuseli to byt vzdy iba vinice.

  • 11. októbra 2010 at 11:40
    Permalink

    Dostal som oznam, že je k dispozícii Súpis z r. 1643 v obrazoch s odkazom na vaše stránky, ale tam to nikde nie je. Kde je problém.

  • 13. októbra 2010 at 9:02
    Permalink

    pan duros, zaujima ma rod miškovcov ,ktoremu patrili aj gregorovce v roku 1278.kde najdem tento rod. clanky,rodokmene.dakujem.

    • 8. septembra 2011 at 11:06
      Permalink

      No, ja myslim, ze uz stacilo a netreba to davat do komentarov ku kazdemu clanku. Aj tak tam zaujemcovia, s odpustenim, prd vidia, kedze je vsetko zaheslovane. Takze sa vlastne ani nemate cim chvalit.

  • 8. septembra 2011 at 21:30
    Permalink

    >to duros> podla mna ucel celeho mirovho vkladania „ukazok môjho rodostromu“ nie je zoznamit kohokolvek s nejakym vysledkom jeho badania v toto smere, ale ukazat, ze existuje firma MCI – tvorba webovych stranok – pana Bc. Miroslava Č….( podla mna sa chvali tymto) … Co ak niekto prejavi zaujem?… Aj tak sa mi to z jeho strany nezda fer a mohol by s tym uz skoncit…
    srdecny po-dovolenkovy pozdrav vsetkym nadsencom…zdravim

Comments are closed.