Súťaž historických fotografií: Snímka 9

Pekárenská predajňa z 30-tych rokov 20. storočia.
Pekárenská predajňa z 30-tych rokov 20. storočia.

Ďalší súťažný príspevok nám zaslala pani Viera. Najstaršia fotografia z jej zbierky pochádza ešte z 19. storočia. Ale nechajme rozprávať samotnú pani Vieru: Prvá snímka je najstaršia fotografia, ktorú sa mi podarilo získať. Je na nej môj prastarý otec v uniforme poddôstojníka husárov (podľa zápisu v sobášnej matrike). Fotografia mohla vzniknúť v čase, keď končil vojenskú službu a bol preradený do zálohy koncom roka 1891. Žil v malej dedinke na Žitnom ostrove a bol roľníkom. Zomrel násilnou smrťou v roku 1919 (vo veku 55 rokov), keď ho niekto prepadol po odchode z miestnej krčmy, kde bol zaplatiť oldomáš po úspešmom predaji dobytka na trhu. (útočník sa asi mylne domnieval, že utŕžené peniaze má ešte pri sebe) Nikdy sa nezistilo, kto bol páchateľom.

Na druhej snímke je svadobná fotografia dcéry spomínaného prastarého otca ( sú na nej moji starí rodičia) z roku 1920. Myslím, že kolorované fotografie boli v tej dobe veľmi módne.

Na tretej snímke je pracovisko malej pekárne. Sú to učni a tovariši a jedným z nich je môj starý otec (ten z predchádzajúcej svadobnej fotografie) a podľa môjho odhadu fotografia vznikla okolo roku 1912. Je ukážkou súdobých hygienických a pracovných podmienok (pre nás dnes nepredstaviteľných), ale vtedy to tak skutočne fungovalo a tu upečené bratislavské rožky predávali aj vo Viedni.

Na štvrtej snímke je fotografia predajne, kde sa výrobky tejto pekárničky predávali. Je asi z roku 1926. Muž v zástere je môj (už spomínaný) starý otec a jedno z detí je môj otec. Pekáreň sídlila na Széplak utca – dnes Obchodná ulica – v jednoposchodovom domčeku vedľa Malého Baťu……. do roku 1930, keď pre exekúciu skončila. 🙁

Chcete originálny darček pre vašich blízkych (alebo pre seba?:)) unikátna publikácia AKO SI ZOSTAVIŤ RODOKMEŇ vám pomôže odhaliť históriu vášho rodu. Objednajte si ju pod stromček za zvýhodnenú cenu s venovaním od autorov. Stačí kliknúť sem!

Comments are closed.