Genealogické prekvapenia

Matrika zomrelých 1785
Matrika zomrelých 1785

Pátranie po predkoch je krásne aj preto, že prináša prekvapenia. Šancu na prekvapenia dokáže zvýšiť aj taká drobnosť, že nepátrate sám, ale ste členom komunity na stránke geni.sk J Ale poďme k veci…

Pred časom sa mi ozval kolega genealóg pán Vrťo. Obsahom správy nebolo nič menej, ako fakt, že počas pátrania v banskobystrických matrikách narazil v roku 1785 na zaujímavý údaj. V matrike úmrtí bol 16. mája zápis tohto znenia „Catharina Tettingerin, Vidua, Ann 60“.

Moja rodinná vetva prišla z nemeckej komunity na juhu Maďarska. Pri skladaní rodokmeňa som sa zatiaľ dopracoval len do obdobia okolo roku 1800. Skoršie datovanú zmienku som nenašiel, zrejme aj preto, že staršia matrika z obce Bikity (nemecky Wikitsch, dnes Bácsbokod) sa nezachovala. Každopádne Nemci prišli na juh Maďarska v priebehu 18. Storočia v rámci kolonizácie tejto oblasti.

V takej chvíli stačí málo a začne fungovať fantázia. Čo ak „moji“ Tettingerovci prišli do Maďarka zo Slovenska – z Banskej Bystrice? Nemci do Bystrice prišli koncom 13. storočia, v tom čase sa mesto označovalo ako Neusohl (Nový Zvolen). Banská Bystrica sa vďaka prisťahovalcom rozvíjala. V roku 1494 tu vznikla spoločnosť Ungarischer Handel (Uhorský obchod), nazývaná aj Der Neusohler Kupferhandel, ktorá sa v 16. storočí stala jednou z najväčších a najmodernejších ťažobných spoločností tej doby.

Kolonizácia juhu Maďarska prebiehala „importom“ ľudí z rozvinutejších častí impéria – keď prišli Nemci z Nemecka, prečo by nemohli prísť z oblasti banských miest, ktoré boli v tom čase na vrchole svojej slávy?

Preto som sa pustil do pátrania. Matriky narodených, matriky zomrelých, sobášne matriky od roku 1674. Výsledkom je… Nič. Okrem zomrelej vdovy Kataríny som nenarazil na žiadnu zmienku o nositeľovi priezviska Tettinger.

Poučenie? Nikdy neviete, kde narazíte na zaujímavú stopu. A nikdy neviete, či vás tá stopa niekam dovedie 🙂

Krásne pátranie prajem všetkým! Ak máte podobné príhody či skúsenosti, podeľte sa o ne s nami v komentároch!

One thought on “Genealogické prekvapenia

Comments are closed.