Ako písať rodinnú kroniku: 7. Upracte si

Family Tree Builder a jeho možnosti
Family Tree Builder a jeho možnosti

Predstavte si, že už máte nazbierané informácie o svojich predkoch a rozhodnete sa spracovat ich do rodinnej kroniky. Pri písaní príbehov – či už spísaní celého života alebo len vypichnutí toho najzaujímavejšieho – je dôležité mať upratané. Teraz nemám na mysli umyté okná či vyprášené koberce. Poriadok si musíte spraviť v životoch ľudí, o ktorých idete písať.

Asi najjednoduchšou metódou je vytvorenie časovej osi. Práve na nej pekne uvidíte, ako život jednotlivca postupne plynul – od narodenia, cez školy, možno vojnu, svadbu, narodenie detí… To vám pomôže vytvoriť si hrubý obrys toho, ako bude plynúť jedna z kapitol vašej rodinnej kroniky. Od veci nie je ani to, ak sa rozhodnete takúto chronológiu života jednotlivca dať do kontextu s udalosťami širšieho rozsahu – či už v rámci obce, kde dotyčný žil, celej krajiny, či kontinentu. Ľahko odhalíte, ak niečo podstatné vo vašich podkladoch nesedí.

Rovnakým spôsobom môžete zoradiť aj fotografie, ktoré by dopĺňali alebo ilustrovali príbeh vášho predka. Nemusí ísť vždy len o fotografie, na ktorej je dotyčná osoba či jej príbuzní. Pokojne to môže byť dobová snímka, ktorá môže príbeh obohatiť.

Časová os vám zároveň pomôže udržať niť príbehu, aby ste sa v ňom nezamotali.

Samozrejme, okrem časovej osi si môžete zvoliť aj iný model rozprávania. Na výber máte zoradenie rodinnej kroniky geograficky (hodí sa, ak vaši predkovia výrazne menili miesto, kde žili), podľa osôb, podľa tém (napríklad podľa toho, čím sa živili) a samozrejme, už spomínané zoradenie chronologicky podľa časovej postupnosti.

5 thoughts on “Ako písať rodinnú kroniku: 7. Upracte si

  • 1. marca 2011 at 13:04
    Permalink

    Preco prestal tento serial o pisani kroniky ? … Napr. ja uz dlhsiu dobu uvazujem o tom, ze prave zacnem pisat kroniku. Vsetky doposial uvadzane clanky su iba pripravou na to, ci zacat, alebo nie a ak ano, ake genealogicke podklady si pripravit. Povedzme, ze toto vsetko uz mam a chcem zacat pisat kroniku. Tak som v stave, ze si treba vybrat, ci ju napisem na PC a necham potom zviazat ( osobne si myslim, ze to nema hodnotu ), alebo si kupim cistu a budem pisat do nej. A tu som narazil na prvy problem. Ak si mam kupit kroniku a ma vydrzat povedzme aspon 200 rokov a chcem, aby sa dedila a priebezne doplnala zapismi, tak musi mat nejake trvanlive parametre. A taka kronika sa neda kupit. Kedze byvam v Kosiciach a tu je majster-kronikar, co vyraba europsky kvalitne kroniky, tak som sa siel poradit, z coho ma byt taka kronika urobena, aky papier, aka koza, aka vazba, aky atrament, ci pouzivat caligraficke pera, ci pisat tusom, ci doplnat fotografie do kroniky, ci ju nechat vyrobit tak, ze bude stat, alebo lezat, ci ma vyznam kovova obruba, alebo nie …. A toto mi tu v tomto clanku, resp. serii tychto clankov chyba. Potrebujem poradit a asi nie som sam od niekoho, kto uz kroniku pise, resp. pisal, akych chyb sa dopustil a coho sa pripadne mozem ja vyvarovat. Moj zbezny prieskum na vyrobu rodinnej kroniky ukazal, ze podla pouziteho materialu sa da zadovazit takato vec v rozsahu od 70 po 390 EUR a to prosim navonok vyzeraju tieto kroniky dost podobne … Podme pokracovat v tomto seriali… Ma niekto skusenosti ?

    Reply
  • 1. marca 2011 at 21:21
    Permalink

    Zdravím cacadoo,
    ďakujem za podnetný príspevok. Sľubujem, že seriál bude pokračovať. Mimochodom, nemáte chuť napísať krátky text o vašich zisteniach? Zdá sa, že máte za sebou pomerne intenzívne pátranie, určite by to zaujímalo viacerých čitateľov.

    Reply
  • 4. marca 2011 at 12:28
    Permalink

    OK, … dajte mi ale viac casu … :}

    Reply
  • 17. augusta 2011 at 22:20
    Permalink

    Čo sa týka výroby rôznych kroník tak pri potulkách na internete som narazil na túto stránku. Vyzerá to tak, že tí ľudia vedia čo robia a robia to hádam aj kvalitne. http://www.tvvv.f.cz/kroniky.htm

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *