Siedme stretnutie amatérskych genealógov

Je krásne sobotné ráno, 18. novembra 2017. Z viacerých kútov Slovenska vyráža zopár nadšencov, ktorí sa vo voľnom čase venujú najmä – mŕtvym! Nie, žiadne morbídnosti. Iba hľadajú svojich predkov a s výsledkami práce tejto návykovej záľuby sa zvyknú občas podeliť s ostatnými, stretnúť sa so zaujímavým človekom, ktorý im porozpráva niečo nové z oblasti genealógie, alebo iných príbuzných pomocných vied historických.

V toto sobotné ráno všetci títo ľudia smerujú do Zvolena, kde opäť po dlhom čase organizujeme stretnutie amatérskych genealógov združených okolo stránky  www.geni.sk a jej fóra. Stretnutie sa koná v penzióne Franko, kde bol pôvodne rezervovaný malý salónik určený pre 17 osôb. Nás je však  viac a ja cestujem s malou dušičkou, ako sa tam všetci natlačíme. Po príchode nás čaká malé prekvapenie: v salóniku sa koná rodinná oslava a penzión nám vyhradil  reštauračnú časť, kde sme sa tým pádom mohli pohodlne vojsť.

Začiatok bol určený na 12-tu hodinu, no už predtým sme tam boli takmer všetci. Kým sme počkali na Mareka, privítal som všetkých hostí a keďže sme medzi sebou mali aj nadšencov, ktorí ešte neboli na žiadnom zo stretnutí, tak som vyzval všetkých, aby sa v krátkosti predstavili svojim skutočným menom, nickom na fóre a akej oblasti v genealógii a histórii sa venujú.

Po krátkom obede, keď sme už boli kompletní, sme oficiálne privítali hosťa MUDr. Tomáša Balhárka, PhD., z heraldickej kancelárie  Turčianska trojruža, ktorý sa ako pozvaný hosť prezentoval prednáškou z oblasti, ktorej sa už venuje dlhší čas a je veľmi príbuznou genealógii. Porozprával nám o občianskej heraldike. Vo svojej prednáške stručne uviedol vznik a vývoj erbov vo všeobecnosti a potom aj so zameraním na Uhorsko a následne rozviedol možnosti súčasnej občianskej heraldiky. Všetci so záujmom počúvali a neskôr pán Balhárek, zodpovedal na mnohé otázky týkajúce sa používania symbolov v heraldike.

Po prednáške venovanej občianskej hereldike, sme s Marekom Tettingerom prezentovali našu knihu, ktorá pred dvoma týždňami vyšla vo vydavateľstve IKAR s názvom Ako si zostaviť rodokmeň s podnadpisom „Spoznajte históriu svojho rodu“. Knihu sme spracovali a vydali pre širokú laickú verejnosť, ktorá má záujem začať sa venovať pátraniu po svojich predkoch. Vychádzali sme nielen z vlastných skúseností, či skúseností ostatných nadšencov, ale najmä z poznania najčastejších opakujúcich sa otázok tých, ktorí s touto záľubou začínajú. Publikácia teda nie je odbornou literatúrou, ale skôr sprievodcom, ktorý prípadným záujemcom ukáže „ako na to“ formou „step-by-step“. Kolegom sme porozprávali niečo o zrode knihy, o problémoch, s ktorými sme sa potýkali pri jej zrode, ale podelili sme sa aj o pocity, ktoré nami lomcovali, keď sa kniha objavila na pultoch predajní. Za spoluprácu sme poďakovali našim kolegom – Patrikovi Zakarovskému a Andrejovi Zajaczkowskému.  Zároveň sme všetkých pozvali na uvedenie knihy do života, ktoré sa uskutoční dňa 28. novembra 2017 v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ul. v Bratislave o 17. hodine.  Knihu uvedie do života významná osobnosť nášho divadelného a filmového života, pani Božidara Turzonovová.

Potom nasledovala autogramiáda autorov, pretože takmer všetci účastníci mali možnosť získať knihu priamo na mieste a pochopiteľne si nenechali ujsť príležitosť, aby získali venovanie do knihy vrátane podpisov autorov. Na záver autogramiády si všetci účastníci stretnutia urobili spoločnú fotografiu aj s knihou.

Následne vo voľnej debate niektorí predstavili výsledky svojho doterajšieho bádania, niektorí konzultovali svoje problematické miesta v bádaní, vymieňali si skúsenosti a ani sme sa nenazdali a nadišiel čas, kedy sme sa museli pobrať každý svojim smerom.

Osobne pokladám toto stretnutie za vydarené tak, ako aj tie predošlé a osobitne ďakujem kolegovi Miroslavovi Ontkovi za zabezpečenie a rezerváciu priestorov, kde sme sa mohli zísť.  Zároveň vyjadrujem presvedčenie, že ďalšie stretnutie bude opäť v polročnom intervale tak, ako tomu bolo predtým.