Súťaž historických fotografií: Snímka 8

Pohľadnica z Argentíny z roku 1928
Pohľadnica z Argentíny z roku 1928

Pamätáte sa, kedy ste naposledy niekomu poslali pohľadnicu? A kedy ste poslali niekomu pohľadnicu, na ktorej je zobrazený váš príbuzný? Dnes výnimočná vec, v minulosti to nebolo až také prekvapenie. Pán Vladimír nám zaslal fotografiu-pohľadnicu z roku 1928, pričom poslal nielen zaujímavý príbeh postavy na pohľadnici, ale aj technické detaily, ako pohľadnica vznikala.

Ako píše pán Vladimír: „Je vo forme poštovej korešpondencie, ktorá má z jednej strany vyobrazený portrét môjho starého otca Jána Rusňáka z obce Priekopa, okres Sobrance a z druhej strany písaný odkaz. Bola vyrobená v Buenos Aires a odtiaľ poslaná na Slovensko. Takáto pohľadnica sa v Argentíne nazývala “ TARJETA POSTAL „. Z fotografie je viditeľné, že bola vyrobená bez zväčšováku, iba priložením negatívu na papier a jeho presvitením. Hovorili sme im kontaktné fotografie.

Ako mnohí iní aj Ján Rusňák sa vybral v roku 1928 za prácou do Argentíny. Prácu našiel v Buenos Aires, odkiaľ poslal po príchode aj túto fotografiu. Doma zanechal manželku a štyri deti. Pracoval tam 19 rokov. Nikdy neposlal domov zarobené peniaze. Návrat domov mu prekazila druhá svetová vojna. Zostal tam, ale domov sa už nevrátil. V roku 1947 v zápale nejakej bitky, bol zavraždený hodením pod vlak. Viac sme o ňom nepočuli. Až v roku 1955 jeho dvaja spolupracovníci po návrate čestným prehlásením povedali ako sa to stalo.“
Pohľadnica z Argentíny z roku 1928
Pohľadnica z Argentíny z roku 1928

Ak chcete dať fotografii hlas, môžete tak urobiť prostredníctvom sociálnych sietí. Hneď pod fotografiou stačí kliknúť na tlačidlo Facebooku, siete Google +, prípadne Pinterest.