Tretie stretnutie amatérskych genealógov

IMG_4450Už na druhom stretnutí vo Zvolene sme sa viac-menej dohodli na ďalšom stretnutí zhruba o polroka v Žiline. I zorganizovali sme sa na 8. mája 2014 (aby sme umožnili viacerým plnohodnotnú účasť) a v tento sviatočný deň sme po ránu zamierili na železničné stanice. Menšina osedlala svojej tátoše a doviezla sa „po svojich“. Už pred dvanástou hodinou sme začali zapĺňať jeden zo salónikov reštaurácie Voyage Voyage v Žiline. A keď prišli aj kolegovia z najvzdialenejších kútov Slovenska, začali sme – poniektorí najskôr obedom J

Na úvod sme sa zvítali, privítali kolegov, ktorí sa po prvýkrát zúčastnili nášho stretnutia, ako napr. stanley4, patricius95, Kobielsky, Hanka, Tereza, laco, Obsivan, andrej58, 3angel a Krysot (snáď som na niekoho nezabudol). Zároveň sme privítal aj čestného hosťa nášho stretnutia, Mgr. Martina Turóciho, historika Kysuckého múzea v Čadci.

Na úvod informoval Marek o podrobnostiach založenia Občianskeho združenia Geni.sk, o zriadení jeho účtu, čím sa vytvorila možnosť prispieť nielen na naše akcie v budúcnosti tak, aby sa ich úroveň mohla ešte viac zvýšiť, ale aj na ďalšie plánované aktivity. Zároveň predstavil novú webovú stránku združenia – http://zdruzenie.geni.sk a spustenie dlho sľubovaného webového genealogického slovníka na adrese http://genedict.net.

Potom už dostal slovo náš hosť, Mgr. Martin Turóci, ktorý nás oboznámil so svojou prácou na genealógii amerického austronauta so slovenskými koreňmi – E. A. Cernana. O jeho práci informovali svojho času aj viaceré slovenské médiá (napr. aj „Pluska“). Svoju prednášku dopĺňal pútavou prezentáciou.

Po otázkach na pána Turóciho sa rozprúdila voľná debata, ktorá pretrvala až do večerných hodín. Niektorí kolegovia sa prezentovali aj svojimi prácami (napr. stanley4 genealógiou rodu Dvořák, pani Hanka genealógiou svojho rodu). Niektorým sa veľmi domov nechcelo, no nakoniec, chtiac-nechtiac, museli sme ísť na posledné vlaky. A tu začína ten horší zážitok z nášho stretnutia – pre oba smery (ako na Košice, tak aj na Bratislavu) nám železnice pripravili „prekvapenie“ vo forme nečakaného bonusu väčšieho času na spoločné stretnutie. Vlaky totiž kvôli výlukám meškali 40-50 minút!

Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že stretnutie bolo prínosom pre viacerých z nás a určite sa zase radi stretneme niekde inde 🙂