Česi a Google zdigitalizujú pol milióna kníh

Keď sa nejaká inštitúcia – či už je to archív alebo knižnica – pustí do digitalizácie svojich archívnych fondov, je to dobrá správa pre nás genealógov. Najnovšia dobrá správa prišla z neďalekého Česka. Tamojšia Národná knižnica zdigitalizuje s pomocou operačného programu EÚ a spoločnosti Google celkovo pol milióna kníh.

Knižnica spúšťa dva veľké projekty digitalizácie kníh a periodík, ktoré pomôžu uchovať české i európske kultúrne dedičstvo niekoľkých storočí. V rámci projektu Národný digitálna knižnica, podporovaného z prostriedkov EÚ a Českej republiky, bude do roku 2019 zdigitalizováno asi 300 000 zväzkov prevažne českých kníh z 19. – 21. storočia.

Národná knižnica ČR sa stáva dvanástou európskou a štvrtú národnou knižnicou, s ktorou spoločnosť Google uzavrela zmluvu. To jej zaistí digitalizáciu 200 000 diel z historických a slovanských zbierok, teda tlačí z obdobia od 16. do konca 18. storočia, na ktoré sa už nevzťahuje autorské právo.

Počiatky digitalizácie siahajú v Národnej knižnici do prvej polovice deväťdesiatych rokov. V tej dobe knižnica najprv digitalizovala všetky svoje katalógy, čím otvorila svoje fondy externým užívateľom. Postupne sa sústredila na digitalizáciu primárnych dokumentov – historických i novodobých. Rutinné digitalizácie rukopisov sa začala roku 1996 a novín (spočiatku na základe mikrofilme) v roku 2000. V tom istom roku bola zahájená archivácia českého webu.

Digitalizované dokumentvy sú publikované v rámci projektov:

  1. Manuscriptorium (historické fondy)
  2. Kramerius (novodobé knihy a periodiká)
  3. WebArchiv (archivácia českého webu)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *