Piate stretnutie genealógov

Piate stretnutie genealógov.Tak sme sa opäť stretli. Po pol roku. Nadšenci, amatérski genealógovia, združení okolo stránky www.geni.sk a jej fóra http://forum.geni.sk, ktoré prevádzkuje Občianske združenie Genealogický inštitút. Pricestovali sme z takmer všetkých kútov Slovenska – z Prešova, Banskej Bystrice, Rimavskej soboty, z Oravy, okolia Žiliny, no najviac nás bolo z Bratislavy a blízkeho okolia. Tak, ako pred rokom, opäť sme sa stretli v žilinskej reštaurácii Voyage-Voyage.

Kým sme sa posilňovali obedom, predstavili sme sa navzájom už aj kvôli tomu, že sa nášho stretnutia zúčastnilo mnoho nových užívateľov, najmä z Oravy, resp. hľadajúcich svojich predkov na Orave.

Keďže sa nám nepodarilo zabezpečiť účasť nikoho z profesionálov, či už historikov, etnológov alebo archivárov, uviedol Marek Tettinger svoju prezentáciu, v ktorej zhrnul svoje poznatky o stravovaní sa v minulosti, s poukázaním na niektoré osobitosti a najmä druhy potravín, pre súčasníkov menej obvyklých. Mnohých iste zaujal najmä fenomén žaluďov, používaných nielen v múke, ale aj na prípravu kávy. Rovnako tak zaujali poznatky o sladidlách, alebo výklad o tom, prečo sa na pecni chleba robí krížik.

Hneď na to sme si vymenili skúsenosti z práce s údajmi a dátami zverejňovanými na stránke familysearch.org. Išlo hlavne o používanie a prácu s indexovanými dátami a prácu pri prezeraní snímok matrík prostredníctvom programu FamilySearchViewer.

V nasledujúcej voľnej debate sa niektorí pochválili svojimi úspechmi či už v elektronickej alebo tlačenej podobe, konzultovali ďalšie postupy pri pátraní po svojich predkoch, alebo debatovali o súčasnej legislatíve týkajúcej sa matrík a archívov.

S blížiacimi sa odchodmi našich spojov k večeru sme sa pomaly začali rozchádzať s prísľubom ďalšej spolupráce  a nasledujúceho stretnutia. Verím, že o polroka zas…