Súťaž: Predkovia na rozličných brehoch
O osudy našich predkov som sa zaujímala ešte ako školáčka. Počúvala som kusé rozprávanie starej mamy, ktorá prišla o matku v mladom veku. Starého otca sme nepoznali, tragicky zahynul vo veku 37 rokov a zanechal mladú vdovu s piatimi malými deťmi a vysokými dlžobami.
Starý otec pochádzal z rodu Máčajovcov z Hronských Kosíh. Mal deväť súrodencov. Matka im zomrela pri poslednom pôrode a otec zahynul v prvej svetovej vojne. Deti vychovávala stará matka a po jej smrti sa o mladších súrodencov staral najstarší brat Alojz, náš starý otec.
Osud Máčajovcov bol pre mňa taký pútavý, že som začala študovať matriky, navštevovať archívy a zaujímala som sa o obdobie, v ktorom moji predkovia žili. Ich životy som spracovala v knihe Návraty do minulosti – rod Máčajovcov, s ktorou som sa v roku 2010 zúčastnila genealogickej súťaže.
Počas dvoch rokov intenzívneho bádania v matrikách som sa stretla aj s mnohými nezrovnalosťami v zápisoch. Chyby sa vyskytovali na strane tých, čo udalosti nahlasovali, ale aj tých, čo ich zapisovali.
Naši predkovia prežili rôzne usporiadania spoločnosti, vojny, hlad aj epidémie, a predsa sa mnohí z nich dožili vysokého veku. Odovzdávali si skúsenosti a múdrosti jednoduchých ľudí, boli schopní zaobstarať obživu pre svoje rodiny a vychovať aspoň tie deti, ktoré im smrť predčasne nevzala. Skláňame sa s úctou pred statočnosťou mnohých z nich, s akou sa borili so životnými tragédiami.
Zápis o rodičoch v matrike zomrelých matka neznáma nám dáva vedieť, že starosti našich predkov boli zamerané hlavne na prežitie. V jednej televíznej relácii o pátraní po predkoch, rodoch a rodinách bol vyslovený názor: Vaša pravnučka už nebude poznať vaše dievčenské meno. Aj to bol dôvod, prečo som sa podujala vypracovať čo najpresnejšiu históriu našich predkov, aby naši potomkovia vedeli, kto boli ich predkovia, aké mali mená a ako žili v období, ktoré im bolo prisúdené.
Na začiatku bádania som očakávala, že sa stretnem s menami jednoduchých pracovitých ľudí, ktorí sa zväčša zaoberali poľnohospodárstvom. Vzdelanie nebolo dopriate každému, ale zaujímalo nás, či sa medzi nimi objavia aj nadaní jedinci a kde a v akých povolaniach sa uplatnili. Je na chválu rodičov, ktorí svoje nadané deti dali študovať, možno aj s pomocou mecenášov. Môžeme byť hrdí na náboženského spisovateľa Alexandra Máčaja z rehole pavlínov, ktorý vydal zbierku svojich kázní uverejnených v západoslovenskom nárečí.
Keď som začínala bádanie nepredpokladala som, že medzi nimi objavím aj mužov, ktorí pomáhali v procese maďarizácie. Je pre mňa veľkým sklamaním, že sa uplatnili na opačnej strane, na akej stáli a stoja mnohí ich potomkovia. Hoci nesúhlasíme s ich skutkami, aj oni patrili do nášho rodu. Sklamaní sme z úlohy Lukáša Máčaja, právnika, poslanca uhorského snemu a košútovského novinára, či Michala Máčaja, ktorý zohral negatívnu úlohu počas Slovenského povstania v rokoch 1848 – 49, keď usiloval o Hurbanov život.
O generáciu mladší, nadaný Lukáš Máčaj, sa ako dlhoročný starosta Levíc, zaslúžil o pozdvihnutie piaristického gymnázia na vyššie.
Mnohí naši predkovia boli obyčajní ľudia, no hodní úcty, ktorú im môžeme prejaviť vo svojich spomienkach. Vo vnútri svojej duše by sme sa mali poďakovať našim prastarým otcom a prastarým mamám za to, že boli, že žili, že prekonali všetky prekážky, ktoré im život postavil do cesty.
Nech sú nám životy mnohých z našich predkov povzbudením i poučením, aby sme si vybrali vždy tú správnu cestu.
Autorkou textu je: Anna Sabová
Páčil sa vám článok? Podporte ho v súťaži kliknutím na modré tlačidlo “Share” (hore) alebo “Like” (dole)!
Chcete vyhrať atraktívne ceny? V hre sú darčekové tri darčekové kupóny na nákup v hodnote 20 eur, ktoré poskytol nákupný portál Gorila, tri darčekové tašky plné čokoládových dobrôt od výmyslu sveta od spoločnosti KraftFoods a webový priestor na adrese vase-meno.rodokmen.org. Pravidlá súťaže sú JEDNODUCHÉ , šanca vyhrať je VYSOKÁ – stačí, ak si prečítate pravidlá súťaže a zapojíte sa!
velmi pekne! 🙂
Obdivuhodné….
obdivuhodné, ale skor len ten plac o tých zlých predkov! Sme aký sme. Toto je tu dost nechutné.
Pán koblenz,
pani Sabová vyjadrila svoje vnútorné postoje k vlastným predkom a k časti
tých,ktorí mysleli,konali inak ako ona predpokladala.
Toto forum je úžasné nie iba preto,že pomôže keď niekto nevie,nerozumie,alebo sa nevie pohnúť ďalej,ale aj preto,že naučí veľa z historie ,z jazykov a vedie k tolerancii k názorom iných v minulosti aj v súčasnosti.
Nemyslím, že by sme sa v bádaní po svojich predkoch, mali na nich a na ich činy pozerať nejakej strany. Podľa mňa by sme mali byť nestranní a nezatracovať niekoho či prispel k maďarizácii, či bol paholok, alebo dokonca kriminálnik. Po takej dlhej dobe sa nedajú zistiť súvislosti, aké ku konkrétnym činom viedli. Kroniky a staré písomnosti robili ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou pozerajúci sa na udalosti tiež z jednej strany. Mal by som sa hanbiť, že jedna vetva mojich predkov pochádza zo Sudet? Prečo? Ľudí deliť na dobrých a zlých začali politici. Preto si myslím, že by sme predkov nemali hodnotiť, ale iba konštatovať fakty.
P.Viktor,to,čo ste napísali je príklad toho,ako sa dá vyjadriť názor bez expresívnych výrazov.