Hľadáme priezvisko: Surname Suggestion List

Ukážka z programu SSL
Ukážka z programu SSL

Dovoľte, aby som vám predstavil program Surname Suggestion List. Ako už názov naznačuje program nerobí nič viac (a nič menej) ako to, že k vami vybranému priezvisku zostaví zoznam „odporúčaní“ na rôzne varianty daného priezviska.

Ako vidíte na priložených obrázkoch, program má vytvorí tri kategórie odporúčaných priezvisk, podľa toho, ako veľmi sa na zadané priezvisko podobajú. Kategória „Excellent“ predstavujú takmer 100-percentnú zhodu a autor odpoúča zadávať ich pri vyhľadávaní priezviska v indexoch starých matrík a podobne. Kategória „Close“ predstavuje približnú zhodu, na zadané priezvisko sa celkom podobajú. Nakoniec je tu kategória „Longshot“, kde program zaznamenal, že aspoň časť priezviska sa zhoduje s tým, ktoré hľadáte.

Niekomu by možno stačilo len toto, autor programu (istý Matt Combs) program Surname Suggestion List rozšíril o možnosť vyhľadávať programom odporúčané priezviská na internete, pričom sa špecializuje na stránky, ktré sa venujú genealógii, tvorbe rodokmeňov a podobne. Vyhľadávať môžete priamo vo vyhľadávači Google, ale aj v špeciálnom režime vyhľadávania v obrázkoch, knihách či blogoch. V rozšírenom nastavení si môžete určiť časové obdobie.

Program je milým spestrením a pomôckou pri vyhľadávaní možných variantov vášho priezviska. V tejto chvíli je však vhodným nástrojom pre priezviská z britského a germánskeho prostredia. Pred časom autor pridal české priezviská. Slovenské a maďarské priezviská v aplikácii chýbajú, čo však nemusí byť dlhodobý problém, pretože sa autorovi chystám poslať mail so zoznamom najčastejších priezvisk, ktoré sa vyskytujú v regióne, ktorý v minulosti pokrývalo Uhorsko. Verím, že nebude problém ich tam zaradiť.

Program je zadarmo, inštalačný balíček nemá viac ako 5 MB, takže určite stojí za vyskúšanie.
Stiahnite si ho zo stránky autora: SSL

Skúšate vyhľadávať v genealogických databázach priezviská, ktoré znejú podobne, ako to vaše? Podarilo sa vám takto nájsť rodinné vetvy, o ktorých ste nevedeli? Podeľte sa s nami o tipy pri takomto vyhľadávaní a o výsledky, ktoré vám prinieslo!

2 thoughts on “Hľadáme priezvisko: Surname Suggestion List

 • 30. januára 2012 at 12:49
  Permalink

  Bravo Marek,
  ako to vsetko stihate pri praci na dvojke ? Tato stranka bola na zaciatku familiarne mila stranka s radami a skusenostami. Dnes je to profesionalna stranka uzitocna pre genealogov. Familiarnost u nej ostala a to je fajn, je to stale mila stranka. Tesim sa skusenostiam vsetkych prispievatelov na cele s Jurajom. Drzim Vam palce.

  • 3. februára 2012 at 0:30
   Permalink

   Pekný deň,
   vďaka za pochvalu. Popravde pochvalu si zaslúžia momentálne hlavne pani Wera a Juraj, ktorí s návštevníkmi intenzívne komunikujú na genealogickom fóre. Ja robím zatiaľ „neviditeľnú“ prácu na genealogickom slovníku. Všetko dobré aj vám!

Comments are closed.