Zálohovanie na „večné“ disky

Nezničiteľné DVD
Nezničiteľné DVD

Nedávno sme sa na týchto stránkach bavili o možnostiach zálohovania dát.  V hre boli úložiská na externých pevných diskoch, uloženie kdesi na internete (napríklad cez kvalitný zálohovací program Mozy) a samozrejme tradičné CD alebo DVD. U nich sa však roky stretávame s tradičnou slabinou. Hoci ich výrobcovia sľubujú, že práve to ich médium dokáže ochrániť vaše dáta desiatky a stovky rokov, prax býva o poznanie smutnejšia.

Osobne som sa stretol s CD a DVD, ktoré po napálení šli do zásuvky… rok sa s nimi nehýbalo… a po roku nešli dáta z nich prečítať, prípadne to šlo len s problémami. Viete si predstaviť, že vaše citlivé, ťažko zozbierané genealogické dáta stratíte len preto, že ste ich mali zálohované na nekvalitnom médiu?

Spoločnosť Millenniata sľubuje, že našla riešenie a jej disky označené ako M-Disc budú skutočne večné. No dobre, nie večné. Každopádne však sľubujú, že nová technológia zaručí životnosť zapísaných dát až tisíc rokov, médiá budú vedieť prečítať bežné DVD mechaniky. Tepelná odolnosť má byť až do 500°C. Médiá majú byť čitateľné všetkými štandardnými DVD mechanikami, na samotný zápis však budete potrebovať špeciálnu mechaniku, ktorú Millenniata pripravuje v spolupráci s Hitachi-LG Data Storage.

Krásnej rozprávke chýba už len happy end. Aby o tých tisíc rokov boli DVD mechaniky, ktoré to naše večné DVD prečítajú 🙂