Kalendáre

Kalendár
Kalendár

Kalendár (lat. calendarium, od calendae, pôvodne sviatky nového mesiaca) je rozdelenie času do väčších celkov podľa zvolených, spravidla astronomických kritérií súvisiacich s obehom Mesiaca okolo Zeme (mesiac) a Zeme okolo Slnka (rok). V staroveku sa roky často počítali podľa vlády panovníkov. V Grécku sa počítali od prvých olympijských hier, čiže 776 pred Kr. V Ríme sa roky počítali od založenia mesta Rím (ab urbe condita), čiže od 753 pred Kr. Pre Arabov je to od roku 622, čiže od Hidžry.

Každý rok, ktorého posledné dvojčíslo (alebo ak sa rovná nule, potom prvé dvojčíslo) je deliteľné štyrmi, je priestupný – má druhý mesiac o jeden deň dlhší (29. február). V tejto podobe bol prvýkrát vyhlásený pápež Gregor XIII. roka 1582 a preto sa niekedy nazýva gregoriánsky.

Pri pátraní po predkoch sa niekedy hodí poznať detaily z rôznych kalendárov (napríklad meniny rovnakého mena oslavujú v rôznych krajinách v rôzny deň). Skvelým nástrojom je tiež dátumová kalkulačka, ktorá vám povie, na aký deň týždňa pripadol ten-ktorý deň hoci aj pred stovkami rokov.

Skvelú službu v podobe kalendára ponúka web kalendár.zoznam

Menný kalendár: Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Írsko, Švédsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Rakúsko, Bulharsko, Francúzsko, Rusko, Ukrajina, Estónsko, Španielsko, Chorvátsko, USA
Súčasný kalendár: Gregoriánsky, Perzský, Islamský …
Historický kalendár: Juliánsky, Francúzsky revolučný kalendár, Mayský, Zverokruh, Čínsky, Pranostiky, Slovensko, Česko
Kalendár na vybrané oblohe: Východ a západ slnka, Lunárny kalendár, Letný a zimný čas, Lunárny denný kalendár
Cirkevný kalendár: Rímskokatolícky, Gréckokatolícky, Pravoslávny, Židovský, Luteránsky, Episkopálny
Ostatné kalendáre: Školské, Medzinárodná, Hudobné, Večný, Daňový, Fond pracovného času, Zvieracie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *