Ako písať rodinnú kroniku: 2. Ochrana súkromia a riziká s tým spojené

Ak už viete, aký formáta má mať vaša rodinná kronika, je doležité vedieť, kto sú budúci čitatelia vášho diela. Zdá sa vám táto otázka nepodstatná? Omyl! Nik totiž pri vzniku knihy nie je dôležitejší, ako jej budúci čitatelia.

Je vaša rodinná kronika určená len pre vás a najbližšiu rodinu? Chcete ju vydať knižne? Publikovať na internete? Odpoveď na otázku budúcich čitateľov je nevyhnutné zohľadniť už pri zvažovaní obsahu samotnej kroniky.

V tejto súvislosti je dôležité zamyslieť sa nad právnym aspektom textu v knihe. Prečo? Predstavte si, že napíšete, že u vás doma neobľúbený strýko Fero Mrkvička je chrapúň a zlodej. Iná reakcia nastane, ak si rodinnú kroniku budete čítať po tichu doma. Úplne inak môže zareagovať širšia rodina, ak dokončenú kroniku rozpošlete medzi všetkých príbuzných (samozrejme s výnimkou strýka Mrkvičku). A úplne inú dohru môže mať skutočnosť, ak kroniku zverejníte na internete, kde si ju budú môcť prečitať všetci. Skončiť pred súdom s obžalobou z ohovárania a poškodenia dobrej povesti… to asi nebol váš cieľ, keď ste začali rodinnú kroniku písať.

Ideálne je preto radšej neriešiť príbehy žijúcich osôb, prípadne kroniku rozdeliť na súkromnú a verejnú časť.
Samozrejme, treba mať na zreteli Zákon o ochrane osobných údajov, ktorý upravuje ochranu osobných údajov fyzických osôb. Pomocou osobných údajov je možné určiť a identifikovať konkrétnu osobu. Medzi osobné údaje patria: identifikačné údaje (titul, meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, číslo občianskeho preukazu…), kontaktné údaje (adresa bydliska, telefónne čísla, e-mailová adresa, adresa na facebooku…), osobitné kategórie údajov (rasový a etnický pôvod, politické názory, členstvo v politickej strane, náboženská viera, údaje týkajúce sa zdravia, biometrické údaje…).

Pri zverejnení rodokmeňa preto napríklad viaceré genealogické programy u žijúcich osôb uverejňujú len krstné meno alebo iniciály. Tento postup odporúčam aj ja.

A čo vy? Koľko osobných údajov zverejňujete v kronike alebo v rodostrome na webe vy? Dávate si dostatočný pozor na to, aby ste neporušili zákon?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *