Ste príbuzní ľadového muža?

Ötzi je moderné meno múmie človeka z doby približne 3300 pred Kristom.
Ötzi je moderné meno múmie človeka z doby približne 3300 pred Kristom.

Možno si pamätáte príbeh pravekého lovca Ötziho. Ak nie, tu je malé pripomenutie. Dvojica nemeckých turistov sa 19. septembra 1991 vracala z alpskej túry blízkosti rakúsko-talianskej hranice. Keď schádzali z hory, všimli si, že z ľadu vyčnieva hlava s ramenami. Mysleli si, že narazili na telo nezvestného horolezca, zachyteného lavínou. V skutočnosti objavili telo pravekého muža…

Na to však prišli až vedci, keď sa telo podarilo dopraviť na univerzitu v Innsbrucku. Muž dostal prezývku Ötzi, podľa údolia Ötz, v blízkosti ktorého zahynul. V roku 2008 bola zverejnená analýza mitochondriálnej DNA tohto pravekého muža. Materiál bol získaný zo 70 miligramového vzorky črevnej tkaniva mŕtveho tela.

Prvé výsledky naznačovali, že ide o príslušníka genetickej línie, ktorá je v posledných 5000 rokov extrémne vzácna. Neskôr sa objavili vedecké štúdie, ktoré naznačovali, že žiaden Európan dnes nemôže tvrdiť, že je Ötziho potomok, pretože jeho etnická skupina už v Európe nežije. Objavili sa dokonca špekulácie, že Ötzi bol neplodný.

Medzi genetickými testami dostupnými historikom pátrajícím po stratených vetvách rodinného stromu je v súčasnej dobe najpoužívanejší analýza Y-chromozóme a mitochondriálnej DNA. Pri stále väčšej obľube testovania DNA v rámci genealogického pátrania by bolo zaujímavé zistiť, že sme príbuzní tohto pravekého lovca.

A čo vy? Dali ste si urobiť analýzu DNA? Viete si predstaviť, že by ste sa podobného výskumu zúčastnili?

Práve vyšla unikátna publikácia AKO SI ZOSTAVIŤ RODOKMEŇ, ktorá vám pomôže odhaliť históriu vášho rodu. Objednajte si ju pod stromček za zvýhodnenú cenu s venovaním od autorov. Stačí kliknúť sem!