Werner von Tettingen a Rád nemeckých rytierov

Symbol Rádu nemeckých rytierov
Symbol Rádu nemeckých rytierov

Werner von Tettingen bol vysokým predstaviteľom Rádu nemeckých rytierov. O jeho živote som písal nedávno. Teraz pár slov o samotnom Ráde. Rád nemeckých rytierov je jeden z duchovných rytierskych rádov vzniknutých v 12. storočí na území bývalého Jeruzalemského kráľovstva. Neskôr rád zohral významnú úlohu najmä v strednej Európe. Rád bol známy aj pod názvami Nemecký rád, Rehoľa bratov domu Panny Márie Jeruzalemskej (po nemecky: Deutscher Orden, Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem a po latinsky: Ordo Teutonicus, Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Teutonicorum in Jerusalem.

Činnosť rádu začala okolo roku 1190, keď brémski a lübeckí kupci pôsobiaci v rámci rádu johanitov založili polný lazaret pre pútníkov do Svätej Zeme. Roku 1199 poveril pápež Inocent III. bratov v lazarete bojom proti pohanom a založil tak vlastný rád. Začiatkom 13. storočia bolo križiacke panstvo v Palestíne veľmi obmedzené, preto sa poriadok snažil nájsť nové pôsobisko v Európe. A tu začína jeden dramatický príbeh, ktorý ovplyvnil vývoj celej Európy.

Začiatkom 13. storočia pozval rádových rytierov do Poľska knieža Konrád Mazovský. Ich úlohou bola ochrana hraníc a šírenie kresťanstva vo vtedy pohanskom území baltských Prusov. Územie získané od Prusov malo pripadnúť Rádu. Rád postupne naberal silu. Rytieri zakladali viacero miest a vybudovali sieť hradov.Ich mocenské ambície začali robiť problémy Poliakom a v tom čase silným Litovcom. Pribúdali vzájomné konflikty, ktoré vyvrcholili „Veľkou vojnou“ a bitkou pri Grunwalde v roku 1410, keď poľsko-litovská aliancia, ktorú podľa jedného z kronikárov podporili „Tatári, Saracéni, Turci, pohania z Damašku, Perzie a iných krajín“, rytierov doslova zmasakrovala.

Územie Rádu nemeckých rytierov
Územie Rádu nemeckých rytierov

Porážka Rádu mala ďalekosiahly vplyv na to, ako sa vyvíjala Európa a ako vyzerá dodnes. Len pár príkladov: Na severovýchode kontinentu zanikol jeden silný štát, o pár desaťročí neskôr sa Žigmund Luxemburský nemohol spoľahnúť na silu Rádu v boji proti husitom. Rytieri Rádu boli pred porážkou jednou z najlepšie organizovaných armád na kontinente. Rád postupne strácal svetskú moc. Veľmajster rádu dnes sídli vo Viedni. Rád má mužskú aj ženskú vetvu a oficiálne pôsobí v Rakúsku, Taliansku, Českej republike, Slovensku, Slovinsku, Nemecku a Belgicku. Väčšina jeho činnosti sa zameriava na prevádzku a podporu zdravotníckych a sociálnych zariadení.

Werner von Tettingen
Werner von Tettingen vyobrazený v brnení a so znamki rytiera Rádu nemeckých rytierov
Chcete originálny darček pre vašich blízkych (alebo pre seba?:)) unikátna publikácia AKO SI ZOSTAVIŤ RODOKMEŇ vám pomôže odhaliť históriu vášho rodu. Objednajte si ju pod stromček za zvýhodnenú cenu s venovaním od autorov. Stačí kliknúť sem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *