GEDCOM

Genealógia: Rodokmeň
Genealógia: Rodokmeň

GEDCOM (skratka z anglického Genealogical Data Communication) je špecifikácia pre výmenu genealogických dát medzi rôznymi genealogickými programami. GEDCOM bol vyvinutý pre potreby genealogických výskumov Cirkvi Ježiša Krista Svätých posledných dní (mormóni). Súbory GEDCOM sú čisto textové a obsahujú genealogické informácie o individuálnych osobách a dáta, ktoré spájajú tieto záznamy k sebe. Tento formát podporuje väčšina programov, ktoré sa venujú genealógiou, či už do neho exportujú alebo z neho importujú.

Samotná štruktúra súboru pripomína štruktúru HTML súboru. Súbor pozostáva z hlavičky (header), sekcie záznamov (records), a sekcie následníkov (trailer). Záznamy (records) reprezentujú individuálne osoby (INDI record), rodiny (FAM record), zdroje informácií (SOUR record), a ďalšie záznamy, vrátane poznámok. Všetky riadky súboru GEDCOM začínajú číslom úrovne. Hoci je teoreticky možné písať súbor GEDCOM ručne, formát bol navrhnutý pre požitie programy a preto písanie nie je „user-friendly“. Pre overenie správnosti zápisu vo formáte GEDCOM je možné použiť validátor.

Aj keď je GEDCOM v podstate genealogický štandard, jednotlivé programy môžu pracovať aj s vlastnými značkami. 100-percentná kompatibilita preto nie je zaručená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *