Sociálne siete v službách genealógie

FamilySearch
FamilySearch

Sociálne siete sú dnes často hlavne zabijakmi času. Keďže však internetová sociálna sieť je primárne určená na nadväzovanie a udržiavanie kontaktov medzi ľuďmi, je to ideálny nástroj pre každého genealóga. Hľadanie „stratených“ príbuzných totiž nikdy nebolo tak jednoduché, ako v čase, keď minimálne mladšia a stredná generácia v podstane kompletne „visí na sieti“. Pozrime sa, aké sociálne siete môžeme využiť pri hľadaní viac či menej vzdialených príbuzných.

Facebook: Táto milovaná i zatracovaná sociálna sieť by mala byť štartovacím miestom každého pátrača. Na prístup do Facebooku musíte mať vytvorený účet. Registrácia je zadarmo, podľa podmienok používania musíte mať aspoň 13 rokov a vlastný email. Po registrácii bude vytvorený váš profil, vďaka ktorému môžete hľadať konkrétne osoby, prípadne pátrať po nositeľoch rovnakého priezviska. Následne ich cez žiadosť o priateľstvo môžete kontaktovať. Výhodou Facebooku je povinnosť registrovať sa pod reálnym menom. Nie každý to dodržiava, identít pod vymyslenou prezývkou je však menej ako na iných sieťach.

Google +: sociálna sieť spoločnosti google. Z môjho pohľadu je google zatiaľ efektívnejší ako čistý vyhľadávač, než ako vyhľadávať v rámci sociálnej siete. Hľadanie menovcvo, či nebodaj príbuzných je skôr vecou náhody, než nejakej premyslenej logiky. Uvidíme, ako využije potenciál, ktorý mu dáva spoločnosť google. Po necelých dvoch rokoch fungovania má 250 miliónov používateľov (po Facebooku druhá najväčšia sociálna sieť)

MySpace: Podobná sieť ako Facebook, v našich končinách však nie je ani zďaleka taká populárna. Celosvetovo je však MySpace jeden z najväčších komunitných webov na svete. Na registráciu by ste mali nmať aspoň 14 rokov.

LinkedIn: Je zjednodušene povedané sociálna sieť pre profesionálov. Na rozdiel od väčšiny ostatných sociálnych sietí, LinkedIn sa nezameriava na to, aby ste cez ňu kecali s priateľmi či zdieľali fotografie z dovolenky. Výhodou je, že v profiloch ľudí nájdete detaily o ich vzdelaní, či priebehu zamestnaní. V marci 2011 prekonala LinkedIn métu 100 miliónov registrovaných užívateľov

Bebo: Je populárna sociálna sieť vo Veľkej Británii. Podobne ako iné siete umožňuje užívateľom zadarmo vytvárať svoje profily a komunikovať s priateľmi.

Určite by ste nemali vynechať Friendster, Habbo, Tagged (v čase písania článku 100 miliónov registrovaných užívateľov), MyLife (bývalý Reunion.com), Netlog (v minulosti známa ako Facebox a Bingbox) či Orkut (100 miliónov úžívateľov najmä v Indii a Brazílii).