FamilySearch zverejnil súpis z r. 1869

Súpis v roku 1869, titulný list
Súpis v roku 1869, titulný list

Familysearch zverejnil snímky zo súpisu obyvateľstva Uhorska z r. 1869, konkrétne zo žúp, ktoré pokrývali terajšie Slovensko.
Na škodu slovenských bádateľov je všetko uvedené, popísané a zotriedené podľa vtedajšieho úradného jazyka – maďarčiny. Takže na úvodnej stránke nájdete župy – Megye, s ich maďarskými názvami.

Po rozkliknutí príslušnej župy uvidíte obce uvedené v abecednom poradí podľa  ich vtedajšieho maďarského názvu. Až za maďarským názvom nasleduje v zátvorke súčasný slovenský názov (aj to nie vždy). Preto, ak neovládate názov Vaše záujmovej obce v maďarčine, odporúčam pozrieť si články Slovensko: Názvy miest v rôznych jazykoch, prípadneNázvy obcí slovensky a maďarsky. Ak nenájdete svoju obec tam, odporúčam zájsť na stránku Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra a do okienka zadať slovenský názov obce.

On-line slovník Vám zobrazí názvy obce podľa publikácie  PhDr. Milana Majtána, DrSc. – Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997). Vedľa názvov obce sú uvedené aj roky, z ktorých sa tento názov zachoval, takže hľadajte roky najbližšie roku súpisu.

Čo všetko obsahuje súpis z r. 1869 a z ktorých lokalít sa zachoval, si môžete prečítať v článku uverejnenom na tejto stránke.

 

Súpis v roku 1869, titulný list
Súpis v roku 1869, titulný list

8 thoughts on “FamilySearch zverejnil súpis z r. 1869

 • 17. júla 2012 at 14:51
  Permalink

  Koukal jsem do soupisu obyvatel a snažil jsem se je porovnat s matrikami, ale i přesto, že se jedná o poměrně nedávné období, téměř nikdy (hledal jsem asi 20 osob) mi nesedí datumy narození osob v soupise a matrikách. Souhlasí jména osob i celé rodiny,ale data narození oproti matrikám jsou třeba i o deset let mimo (v průměru tak +-dva, tři roky), setkali jste se s tím někdy? Konkrétně se jedná o obec Štefanov okr. Senica…

  Reply
 • 18. septembra 2012 at 2:10
  Permalink

  Hľadala som Hanušovce nad Topľou. Vždy patrili k Šarišu. Nenašla som ich tam. Tak som prezrela Zemplín, lebo je to najbližšia, susedná župa. Ani tam nič nebolo. A tak som ešte skúsila Spiš, lebo viem, že sú aj Spišské Hanušovce. A tam som ich našla, v ľavom stĺpci (napravo sú Spišské Hanušovce). Prezrela som len prvých desať dokumentov, ale aj tie mi potvrdili, že som našla to, čo som hľadala. V hlavičkách dokumentov č.2, 4, 6, 8, 10…. pri názve župy (megye) sa uvádza „Saros“ (Šariš) a nie „Sepes“ (Spiš). Otázka adminom: Dá sa táto chyba napraviť? Tieto Hanušovce zvykli sa označovať podobne ako niektoré ďalšie obce v blízkosti rieky Topľa ako „Tapli Hanusfalva“ alebo „Tapoly Hanusfalva“.

  Reply
  • 18. septembra 2012 at 6:53
   Permalink

   ad layosh 1: ano, je to uplne bezne.
   ad christie: Odpoved mate vo fore

   Reply
 • 4. októbra 2012 at 14:24
  Permalink

  Dobrý deň,

  nemôžem v tom súpise nájsť mesto Nová Baňa. Hľadal som ju v Tekovskej župe – Bars. Nachádzajú sa tam všetky okolité obce, len Nová Baňa tam nie je. Hľadal som aj pod maďarským názvom ,ale stále nič a pozeral som aj iné župy.

  Viete mi niekto poradiť?

  ďakujem

  Reply
 • 17. júla 2019 at 17:19
  Permalink

  hladam supis obyvatelstva v roku 1869.neviem postup.

  Reply
 • 22. septembra 2020 at 12:46
  Permalink

  Chýba tu Zvolenská stolica, Liptov, Orava…

  Reply
 • 14. februára 2021 at 22:05
  Permalink

  Dobry den,
  hladal som v Szepes
  Podolinec a nic tam nieje, tak isto napr Kerzmarok Stara Lubovna,
  viete mi poradi kde sa daju najst?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *