Zálohovanie dát prostredníctvom DropBox

Dropbox
Dropbox

Strata dát je nemilá vec. Neviem, ako vy, ale ja sa pri každom drobnom probléme počítača bojím, či sa niečo nestratí. A to usilovne zálohujem. Používam na to externý pevný disk a na najcitlivejšie dáta aj skvelý nástroj Mozy Home, ktorý v bezplatnej verzii ponúka zálohovanie 2 GB dát. Pre väčšinu genealógov je to nanajvýš dostatočná kapacita. Samozrejme, platí to len ak si nechcete zálohovať napríklad dáta z katolíckej matriky v Banskej Bystrici za roky 1693 až 1909 – to by ste museli hľadať úložisko pre takmer 10 GB dát. Viem, čo tvrdím, pred časom som tieto dáta stiahol 🙂 Nedávno som však narazil na mimoriadne zaujímavý nástroj – DropBox.

Služba funguje ako online disk, na ktorom sa priebežne ukladajú vybrané dáta z vášho počítača. Stačí si nainštalovať drobnú aplikáciu DropBox, nastaviť folder (zložku), ktorú chcete zálohovať a služba sa už o zvyšok postará sama.V základnom free balíku dostanete možnosť uložiť na serveri 2 GB dát, ak však kliknete na nasledujúci link, získate na DropBox zadarmo navyše ďalších 500 MB. Inštalácia a následná manipulácia je veľmi jednoduchá. Z hľadiska zálohovania je dôležité, že Dropbox si ukladá kópie súborov. Ak omylom vo svojom počítači súbor zmažete, cez Dropbox si ho bez problémov obnovíte.

Výhodou v porovnaní s Mozy je, že nejde len o zálohovanie dát. Dropbox totiž v prvom rade slúži na zdieľanie. V podstate ku všetkým dátam, ktoré nahráte do Dropboxu, sa dostanete z ktoréhokoľvek počítača (Windows, Linux, Apple), tabletu, mobilného telefónu (iPhone, Blackberry, Android). Samozrejme, dáta sa na internete nepovaľujú len tak. Prístup k nim je šifrovaný, DropBox zabezpečuje prenos súborov aj ich ochanu v úložisku pomocou SSL a AES-256 šifrovania. Napriek tomu, tak ako vždy, aj tu platí, že si treba dobre rozmyslieť, aké dáta na internet „zavesíte“.

Dropbox je užitočný nástroj pre zálohovanie, či centralizované uloženie súborov v internetovom úložisku a pre ľahký prístup k nim z akéhokoľvek počítača pripojeného k internetu. Keďže je zadarmo, o dôvod viac, prečo ho aspoň vyskúšať – DropBox s darčekom 500 MB zadarmo.

One thought on “Zálohovanie dát prostredníctvom DropBox

Comments are closed.