Ako písať rodinnú kroniku: 5. Matiné v Brne

Vejárový diagram rodiny
Vejárový diagram rodiny

Ďalšia časť seriálu o tom ako písať rodinnú kroniku bude trochu vybočením z tradície. Miesto teórie napíšem svoje postrehy zo stretnutia genealógov v Brne. Tamojšia Moravská genealogická a heraldická spoločnosť totiž zorganizovala Matiné 2010 na tému Rodinné kroniky – ich aktuálny stav a možnosti ďalšieho vývoja. A tam som aj kvôli vám, čitateľom geni.sk nemohol chýbať:)

Zrejme neprekonateľné dielo v našich končinách predstavila pani Milada Poláková. Jej už zosnulý svokor je totiž autorom najrozsiahlejšej kroniky – oficiálne to má potvrdené v publikácii „1000 československých NAJ“ z roku 1983 a odvtedy asi nebola prekonaná.

Viem, že už ste nedočkaví vedieť rozsah práce Bohumila Poláka. Tento pán za sebou zanechal dielo s rozsahom 52 zväzkov, v ktorých nájdete 16 714 ručne písaných strán. Každá z kníh zachytáva obdobie asi pol roka, má približne 300 strán formátu A5.

Táto kronika má charakter denníka. Pán Polák vo svojom diele zachytáva najdôležitejšie rodinné udalosti od roku 1934, keď s písaním začal až do svojej smrti v októbri 1962. V knihách nechýbajú výstrižky z dobovej tlače, ukážky bankoviek a známok, vlepené  rodinné fotografie či prehľady meniacich sa cien a platov. Kronika je preto zaujímavým zdrojom informácií nielen pre rodinu Polákovcov, ale aj pre historikov, ktorí skúmajú región Boskovicka, kde Polákovci žili.

Na genealogickom Matiné ma zaujalo, že väčšina prinesených rodinných kroník pochádzala ešte z „analógovej“ éry – boli písané ručne, prípadne na písacom stroji. Priznám sa, že si neviem predstaviť, ako by som fungoval bez počítača. Podobne to bolo s grafickým znázornením stromu rodiny. Aj keď tu uznávam, že umelecky znázornený strom má pri ručnom nakreslení väčšie čaro, ako diagram, ktorý vám vygeneruje genealogický program.

2 thoughts on “Ako písať rodinnú kroniku: 5. Matiné v Brne

  • 12. novembra 2010 at 10:10
    Permalink

    klobuk dole pred panom Polakom, naozaj si to uz dnes tazko predstavit napisat vyse 16 tisic stran rucne.

    Reply
  • 15. novembra 2010 at 13:17
    Permalink

    Podľa rýchleho prepočtu pán Polák písal kroniku 28 rokov, čiže priemerne to vychádza na niečo vyše jeden a pol strany denne. Keď sa na to pozrie človek takto, tak tých 1,6 strany formátu A5 denne nie je až tak veľa. Ale napísať denno-denne 1,6 strany po dobu 28 rokov to už je pekný výkon. Čo sa týka ručného písania, tak ja v súčasnosti tiež píšem rodinnú kroniku ručne (aj keď predlohu – text a umiestnenie obrázkov mám aj v elektronickej forme). Nemám na mysli rodinnú históriu, ale niečo podobné ako pán Polák, do kroniky zapisujem každú významnejšiu udalosť, ktorá sa dotýka našej širšej rodiny (svadby, narodenia, úmrtia, výročia, rôzne oslavy, stretnutia, ale aj vonkajšie udalosti, ktoré na nás vplývajú ako povodne, krízy či zavedenie novej meny). Ani zďaleka to však nie je také podrobné ako dielo pána Poláka. Predtým ako som svoju kroniku začal písať, vôbec som o pánovi Polákovi nevedel. Tento článok pre mňa znamená isté povzbudenie do ďalšej práce a nádej, že moja práca nemusí byť zbytočná. Pán Polák písal svoje dielo 28 rokov, na to, aby som sa mu aspoň vyrovnal mi stačí písať „už len“ 26 rokov 🙂

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *