Databáza členov Wehrmachtu

Vojaci wehrmachtu
Vojaci wehrmachtu

Ak máte v rodine medzi príbuznými ľudí nemeckej národnosti, prípadne priamo Nemcov, možno vás zaujíma, čo robili počas Druhej svetovej vojny. Aj obyvatelia Slovenska totiž boli počas vojny verbovaní alebo sami dobrovoľne vstupovali do jednotiek Wehrmachtu. Archívy, ktoré by to potvrdili alebo vyvrátili však nie sú na Slovensku dostupné. Keďže ide o nemeckú armádu, archív je prirodzene v Nemecku. Potrebné údaje vám poskytne Deutsche Dienststelle (WASt).

Archív disponuje gigantickým množstvom dokladov a údajov. Z množstva vyberám pá zaujímavých čísel:

  • Centrálny register s viac ako 18 miliónmi kariet osôb, ktorí slúžili v druhej svetovej vojne (vojaci Wehrmachtu a členovia iných vojenských a paravojenských organizácií)
  • Viac ako 100 miliónov správ vyslaných medzi vojenskými jednotkami počas druhej svetovej vojny
  • viac ako 150 miliónov správ o stratách jednotiek Wehrmachtu a ďalších vojenských jednotiek v priebehu druhej svetovej vojny

Podľa sadzobníka si od pátračov v archíve účtujú poplatok vo výške 8 eur a ďalších 0,5 eura za každú fotokópiu. Na stránke archívu sú odhadované náklady na vypracovanie vojenskej kariéry vo Wermachte prišiel približne 20 eur za osobu. Z dôvodov ochrany údajov odpoveď na odpoveď využívajú výlučne klasickú „papierovú“ poštu. Archív varuje, že spracovanie jednej osoby môže trvať až 12 mesiacov. Odpovede sú zvyčajne vedené v nemeckom jazyku.
Oficiálna stránka Deutsche Dienststelle (WASt)

2 thoughts on “Databáza členov Wehrmachtu

  • 29. decembra 2010 at 22:43
    Permalink

    Stránka: Databáza členov Wehrmachtu ma veľmi zaujala lebo ponuka možnosti dopatrať sa k neznamým osudom ľudi v minulosti. Dôvodom môjho zaujmu je skutočnosť, že v 2. svetovej vojne ako 10. ročný chlapec som sa ocitol pod ochranou prislušníkov Wehrmachtu konkretne 202. regimentu ( 75.inf.div.). Konkretne u oberzahlmeistra Emila Radacza a gefreitra Heinricha Thiasa.Bojová situacia pri Moravskej Ostrave nas navždy rozlučili. Ja som sa dostal až do zajateckého tabora v Čechách (Pacov u Tabora). O osude spomínanych nemam aní tušenia.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *