Zahraničné genealogické zdroje

Pátranie v archíve
Pátranie v archíve

V pátraní po predkoch som začínal takpovediac od nuly. Na internete je množstvo návodov, ako s genealógiou začať, ako priebežne spracovať získané dáta, ale aj to, ako ich vhodnou formou prezentovať. Zistil som však, že návody veľmi často končia odkazom na firmu, ktorá vám sľúbi nájsť “všetko o vašich predkoch”, samozrejme za poplatok. Nespochybňujem, že profesionáli vám môžu ušetriť veľa času, v konečnom dôsledku môže byť zisťovanie informácií cez nich lacnejšie. Mňa však v tejto chvíli nadchýna už samotné pátranie, hoci bez prísľubu “škandalóznych a šokujúcich zistení”:)

Pre začiatok je tu prehľad zahraničných genealogických zdrojov (pripravte sa, že často dostanete základné informácie zadarmo, za nadštandard sa takmer všade platí):

  • MyHeritage (web) – sociálna sieť zameraná na rodinu, ktorá umožňuje svojim používateľom vytvárať online rodokmene, zdieľať fotografie, plánovať rodinné stretnutia a vyhľadávať predkov.
  • RootsWeb Ancestry (web) – jeden z najväčších hráčov pri pátraní v minulosti. Web ponúka 14-dennú skúšobnú dobu, potom sa za väčšinu relevantných informácií platí.
  • Family Search (web) – tvrdí o sebe, že je to najväčšia genealogická spoločnosť na svete. Prevádzkuje ju Cirkev Ježíša Krista Svätých posledných dní (mormóni)
  • Databáza vysťahovalcov do USA (web) – bezplatná databáza snáď všetkých, ktorí prešli cez prístav New York
  • FootNote (web) – sľubuje, že história vás prekvapí, sľubuje vyhľadávanie v viac ako 56-miliónoch historických dokumentov.
  • Find a Grave (web) – hľadaj hrob nie je morbídna spoločenská hra:) Sľubuje vyhľadávanie v zozname hrobov v USA a v Európe. Slovensko a okolie medzi vybranými krajinami je, nenašiel som však nič. Aj tu zrejme platí, že najlepšie sú naplnené databázy USA a krajín, ktoré nemali výrazne pohnuté dejiny (Slovensko len za posledných 150 rokov: Rakúsko-Uhorsko –> Československo –> Slovenský štát –> Československo v rôznych podobách –> Slovenská republika)
  • Rozcestníky na desiatky ďalších webov zameraných na genealógiu: World-Wide Genealogy Resources a On line genealogy information

Zoznam je priebežne aktualizovaný. Ak máte tip na zaujímavú stránku, neváhajte a podeľte sa s ňou v komentári alebo využite diskusné fórum o genealógii.

23 thoughts on “Zahraničné genealogické zdroje

  • 7. decembra 2010 at 20:00
    Permalink

    Odporucam do pozornosti aj stranku radixindex.com janosa bogardiho (v anglickej, ci madarskej verzii), ktora ma sedem databaz. Zakladne vyhladavanie je zdarma, az pripadne blizsie informacie u najdenych osob su spoplatnene. V mojom pripade som dost vyuzila databazu remeselnikov a obchodnikov Uhorska z roku 1891 – akesi zlate stranky tej doby…

    Reply
  • 16. marca 2011 at 8:10
    Permalink

    Kde by som prosím Vás našla nejake údaje ohľadom úmrtia pradeda – Hunčík, kt. umrel v Belgickom Lutychu (Liege) medzi rokmi 1927-1930. Narodil sa v Svederniku, ale v archive v Bytci sme zatial nic nenasli.
    Dakujem

    Reply
  • 16. marca 2011 at 9:54
    Permalink

    V archive v Bytci toto nemozete najst, pretoze aj ked ide o matriku zomrelych, ide o tzv. „zivu“ matriku, ktora nie je spristupnena a mala by byt ulozena na prislusnom obecnom matricnom urade. Vy, ako priama pribuzna by ste mohli nazriet do tejto matriky, resp. poziadat o vyhladanie pripadneho umrtneho zaznamu, niekedy totiz, aj ked clovek zomrel v cudzine, uviedli ho aj v domovskej obci v matrike (ci uz to bolo rozhodnutim sudu, alebo inak). Podobne by to mohlo platit aj v prislusnej cirkevnej matrike, ale farske urady tomu nie su prilis naklonene. No a najlepsim sposobom asi bude kontaktovat samotne mesto Liege a poziadat o poskytnutie udajov: http://www.liege.be

    Reply
  • 16. marca 2011 at 9:55
    Permalink

    …este dodam, ze obcas sa zapisy o umrti objavuju aj v cirkevnych matrikach narodenych pri zazname o narodeni prislusnej osoby.

    Reply
  • 1. apríla 2011 at 15:20
    Permalink

    Damy a pani

    Je to tu: mormoni na http://www.familysearch.org zverejnili včera 569 421 záznamov zo Slovenska. Slovakia Church Books, 1592-1910. Záznamy su zoradené podľa náboženskej príslušnosti dalej podla okresov a obci

    lovu zdar

    Reply
  • 2. apríla 2011 at 20:44
    Permalink

    kazdopadne vdaka za odkaz, tymto sa mi otvara cela druha vetva pribuzenstva! 🙂

    Reply
  • 18. júna 2011 at 17:10
    Permalink

    Môj dedo pochadzal z Galicie, presnejsie dnesny Poronin /Polsko/.
    Podla historickych map tato oblast patrila uz Rakuskej Monarchii.
    Môzete mi poradit, kde najdem na webe genealogicke zdroje z tohoto odobia? Dakujem

    Reply
  • 3. augusta 2011 at 13:00
    Permalink

    nemate niekto skusenost, alebo info kde hladat emigrantov, do Argentiny ? nieco ako EllisIsland do USA.

    Reply
    • 28. marca 2023 at 19:29
      Permalink

      Ja som hľadal informácie o príbuznom, ktorý emigroval do Argentiny medzi rokmi 1920-25, žiaľ neuspešne. Keď som požiadal o pomoc Slovenský Červený Kríž tak vôbec nereagovali.

      Reply
  • 3. augusta 2011 at 13:08
    Permalink

    Pre Jozefa: staci zadat do google „galician genealogy“ a najdete toho mraky, dokonca niektore oblasti aj v databazach.

    Pre Duncana:
    Nie je to sice komplet, pretoze tam nie je Hamburg, ale ide o Bremy, ale…da sa;-) Ja som tam „svojich“ nasiel:
    http://hotel432.server4you.de/passagierlisten/index.php?lang=en
    Odporucam vsak zadavat priezviska aj skomolene, pretoze su to vylucne len prepisy a ako vieme, tie byvaju zradne. da sa tam vyhladavat aj podla povodu bydliska, ale tiez to treba brat s rezervou a zadavat rozne podoby a skomoleniny pre lepsi vysledok.

    Reply
  • 3. augusta 2011 at 13:57
    Permalink

    Dobry den. Chcem sa spytat, ako postupovat. Hladam pradeda, ktory emigroval do USA v r.1911. Nasiel som zaznam aj na Ellis islande, tam vsak moja stopa konci.V Bremach, odkial na napisany odchod som ho vsak nenasiel. Od tych cias sme nikto z rodiny o nom nepoculi. Je sposob ako sa dopatrat viac,resp. co sa s nim stalo ? Dakujem Mato

    Reply
  • 3. augusta 2011 at 14:01
    Permalink

    mato, ako som pisal vyssie, na bremskych zoznamoch treba zadavat priezviska aj skomolene, lebo ti, ktori to prepisovali, sa mnohokrat pomylili (to iste podla mna plati aj pre Ellis Island, ale tam to aspon ponuka aj podobne priezviska). Rovnako tak skuste vyhladavat na bremskych zoznamoch podla obce (tiez treba skusat aj skomoleny nazov obce, pochopitelne v madarcine), no a ak viete presny odchod lode z Brem, je moznost listovat priamo v zoznamoch aj po zadani datumu, resp. nazvu lode. Skratka skusil by som vsetko mozne.

    Reply
  • 3. augusta 2011 at 15:20
    Permalink

    Dakujem za odpoved – no datum uvedeny v knihe pasazierov na isslande vobec v Bremach nieje-da sa este nieco skusit?
    Dakujem mato

    Reply
  • 3. augusta 2011 at 15:23
    Permalink

    No pozor, na Ellis Islande je uvedeny datum prichodu, v Bremach su odchody. Cesta mohla trvat tusim 3 tyzdne.

    Reply
  • 3. augusta 2011 at 15:39
    Permalink

    Horsie je,ze tam rok 1911 pri lodi kronprinz Wilhelm nie je vobec.

    Reply
  • 3. augusta 2011 at 16:15
    Permalink

    Tak im skuste napisat priamo (mozno je to nespracovane obdobie).

    Reply
  • 5. augusta 2011 at 11:55
    Permalink

    Dakujem – na ellisislande som pradeda nasiel, ale v Bremach nieje kronprinz Wilhelm v r.1911

    Reply
  • 5. augusta 2011 at 11:57
    Permalink

    Chles by som sa este spýtať,niečo o priezvisku Benček. Neviete poradiť ? ďakujem

    Reply
  • 5. augusta 2011 at 18:44
    Permalink

    Pátrame po predkoch našej omy: Etela Spadova , rod. Seidl von
    Jüstenberg ( možno Jöstenberg )nevieme, ako sa to presne píše,
    poraďte prosím, kde pátrať. čo my vieme je, že máme nemecko -rakúsko-maďarské korene a neskôr žili na Slovensku.
    ďakujem !

    Reply
  • 7. marca 2024 at 5:03
    Permalink

    Pátram po rodine syna môjho pradeda. Našiel som palubný lístok syna môjho pradeda zo 7. apríla 1928. A. H. (nar. 1903/Stretava) cestoval ako 25 ročný z mesta Cherbourg (Fr) do New Yorku (USA)…
    Názov lode – Aquitania. Je spôsob ako sa dopátrať viac, resp. čo sa s nim stalo ? Ďakujem Miloslav

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *