15. stretnutie amatérskych genealógov
Stretli sme sa opäť po roku, v Bratislave, 10. mája 2025, v už takmer tradičnom zariadení Pizzeria Metropol. Tentoraz však bez hostí. Zato si viacerí naši priaznivci pripravili svoje prezentácie a príspevky, ktoré bohato vyplnili náš časový rámec.
Najskôr Juraj Snopek informoval o stretnutí so zamestnancami bratislavského Family History Centra, na ktorom predložil otázky k postupu ďalšej digitalizácie slovenských matrík, konkrétne z rokov 1895 – 1906, otázky ďalšej indexácie záznamov zo slovenských cirkevných matrík, ich (ne-)správneho zaradenia, možnosti rozdelenia neprístupných filmov na záznamy prístupné a zvlášť neprístupné (vzhľadom na jestvujúcu legislatívu) a v konečnom dôsledku na užšiu spoluprácu FHC so slovenskými genealogickými nadšencami. Žiaľ, zatiaľ sme dostali odpoveď len na indexáciu, ktorá sa v súčasnosti realizuje pomocou AI, zatiaľ však mimo slovenského jazykového prostredia. Toto by sa malo zmeniť ku koncu tohto kalendárneho roka.
Potom Juraj poďakoval za príspevky 2% z dane nášmu združeniu GENI.SK a v skratke uviedol použitie uvedených prostriedkov.
Následne už odovzdal slovo Patrikovi Zakarovskému, ktorý si pripravil prezentáciu s názvom „Druhopisy zemplínskych matrík“. Zhrnul problematiku druhopisov na Zemplíne, pričom špecifikoval ich umiestnenie v štátnych archívoch v Prešove a Košiciach a v Sátoraljaújhelyi Fióklevéltár. Vzhľadom k tomu, že prostredie slovenských archívov a prístupnosť matrík je zrejmá, zameral sa skôr na dostupnosť uvedených druhopisov v maďarskom archíve v Sátoraljaújhelyi s poukázaním na možnosť získania digitalizovaných záznamov za určitý poplatok.
Po Patrikovi sa predstavila kolegyňa z Čiech, Marie Lárová, ktorá sa prezentovala príspevkom o úskaliach pri bádaní balockého rodu Belko, no zaujala najmä ďalším príspevkom o rode Dekrét, z ktorého pochádzal známy slovenský horár, priekopník v obnove lesov, známy aj zavedením píly namiesto sekery v ťažbe dreva. Pani Lárová svojím umným genealogickým výskumom dokázala prekonať doteraz známe neurčité fakty v rodopise tohto známeho Slováka.
Ako ďalší nás zaujal svojím príspevkom Richard Miške, ktorému sa podarilo po dlhom čase objasniť záhadu svojho predka, Ambróza Jokale z Veľkého Poľa (špecifická lokalita s majoritným zastúpením nemeckého obyvateľstva už po niekoľko storočí), ktorého narodenie dlho nevedel nájsť.
Krátkymi príspevkami potom ešte zaujali Ladislav Rosíval (dostupnosť digitalizovaných maďarských matrík z Peštianskej župy, možnosti portálu arcanum.hu) a Martin Budaj (možnosti a práca s portálom transskribus.org).
Potom sme ešte pokračovali v diskusiách o problémoch pri bádaní, s ktorými sme sa stretli a niečo po 18. hodine sme zatrúbili na ústup. Stretnutie bolo vynikajúce! Veríme, že o pol roka sa stretneme opäť.









