Ako dostať staré dokumenty do počítača pomocou fotoaparátu

 

Digitalizácia dokumentov fotoaparátom
Digitalizácia dokumentov fotoaparátom

Pri zostavovaní rodokmeňa nám rukami prebehnú desiatky a stovky starých dokumentov. Či už ide o staré fotografie alebo staré záznamy z matrík, výučné listy, závety a podobne. Len zlomok z týchto dokumentov ostane v našom vlastníctve. Jeden dokument nechce pustiť lakomá teta Karolína. Druhý vlastní vzdialený príbuzný, ktorý má k nemu citovú väzbu. A tretí patrí štátnemu archívu, ktorý celkom logicky nemá pochopenie pre vašu potrebu vlastniť originál záznamu o tom, že pradedo vášho pradeda sa pobil v krčme a odsedel si za to pár dní za mrežami. Vtedy prichádza na rad digitalizácia starých dokumentov. Vo väčšine prípadov je ideálnym riešením skener. Sú však situácie, kedy ho nie je možné použiť, prípadne kedy nám dobre poslúži digitálny fotoaparát.  Príkladom môžu byť napríklad staré matriky, ktoré pod domáci skener asi nedostanete. Pozrime sa, ako na to.

Hneď na začiatku treba povedať, že na digitalizáciu starých fotografií a dokumentov nie je potrebná ultramoderná digitálna zrkadlovka. „Bežné dokumenty s textom viete odfotografovať dnes už s každým fotoaparátom. Treba ale zabezpečiť dostatočné osvetlenie dokumentu alebo použiť statív,“ vraví Zoltán Fülöp zo spoločnosti Megafoto. Dnešné kompaktné fotoaparáty disponujú dostatočným rozlíšením snímača. Pokiaľ teda nekúpite plnoautomatickú plastovú krabičku, tak aj väčšina prístrojov v nižšej cenovej kategórii spĺňa vaše potreby. Kapacita, ani rýchlosť zápisu pamäťovej karty vo fotoaparáte nie je pri digitalizácii kľúčová. Samozrejme – väčšia kapacita a vyššia rýchlosť zápisu a čítania dát zvýšia váš pracovný komfort.

Aké funkcie by vám mali pri výbere fotoaparátu zaujímať:

  • Optický zoom (nemusí byť veľký, teleobjektív určite pri digitalizácii starých dokumentov nevyužijete)
  • Možnosť prepnutia manuálneho a automatického ostrenia
  • Možnosť kontrolovať hĺbku ostrosti (manuálna clona alebo aspoň režim priority clony)
  • Možnosť vypnúť blesk (so zapnutým vstavaným bleskom sa dokumenty fotia veľmi zle, až by som povedal, že nemožné dokument dobre odfotiť)

Ako na to:

  1. Ideálne je osadiť fotoaparát do statívu, ktorý umožní umiestniť plochu šošovky vodorovne s fotografovaným dokumentom. Ja mám už pár rokov nezničiteľný statív Manfrotto 190XPROB. Statív zároveň umožní nastaviť na fotoaparáte dlhší čas (čo je nevyhnutné pri zlých svetelných podmienkach).
  2. Využite zoom tak, aby ste v hľadáčiku či na displeji videli celý dokument a zároveň aby ste zbytočne nefotili stôl (inak povedané – obraz v hľadáčiku „vyplňte“ fotografovaným dokumentom).
  3. Zaostrite na stred dokumentu.
  4. „Cvak“. Ak nemáte statív, pri stlačení spúšte dajte pozor, aby ste nepohli fotoaparátom.
  5. Hotovo 🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *