Prvé stretnutie amatérskych genealógov v Bratislave

11. máj 2013, sedím v podniku P.P.  Pasta Restaurant & Cafe. Hoci som už mal žalúdok zaplnený pizzou, predsa som mal v ňom aj taký čudný, neistý pocit. Blížila sa 15. hodina a ja som ani len netušil, či príde aspoň väčšina zo sľúbených účastníkov prvého väčšieho stretnutia amatérskych genealógov v Bratislave. A ak aj prídu, ako to celé dopadne… V živote som neprednášal nič mimo oblasti môjho odborného pôsobenia, takže som nevedel, či sa môj prednes stretne aspoň s minimálnym záujmom. Keď som prišiel, bola už na mieste pani wera, neskôr prišiel aj Marek Tettinger.

Postupom času sa začali zjavovať prví účastníci – masu, Dari, lubica10, macbec, constance4, nam, casper911, Richard, vascoo – a nakoniec aj najočakávanejší účastník, profesionál, pán RNDr.  Peter Nagy.

Po úvodnom predstavení, nielen podľa priezvisk, ale aj podľa nickov na našom fóre, sme popri voľnej debate postupne prešli k prezentácii o slovenských matrikách. Bolo vynikajúce, že ma pán RNDr. Nagy dopĺňal, rovnako ako ďalší účastníci, svojimi poznatkami, takže to bola skôr debata, v závere ktorej som si vyslúžil dokonca potlesk J Ďakujem!

Najviac otázok však smerovalo na pána RNDr. Nagya, ktorý sa s nami naozaj veľmi ochotne a so zápalom podelil o svoje skúsenosti v genealógii, najmä pokiaľ ide o maďarské zdroje, vedenie matrík v jednotlivých obdobiach, ale aj o vzniku a vývine niektorých priezvisk.

Následná voľná debata len potvrdila zanietenosť všetkých našim spoločným koníčkom – genealógiou. Constance4 nám priblížila niektoré zvláštnosti, či možnosti pátrania v Čechách a na Morave. To, že sme skončili pred 20. hodinou, svedčí o hlbokom záujme všetkých zúčastnených. A to som presvedčený, že keby viacerých nečakali ďalšie povinnosti, dokázali by sme sedieť oveľa dlhšie. V závere sme sa uistili, že stretnutie bolo prospešné a budeme sa snažiť zorganizovať ďalšie, pokiaľ možno skôr ako o ďalší rok…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *