Do nového roka s novým dizajnom a novým serverom

Ja viem, písať začiatkom februára o novoročných novinkách nie je práve prejav rýchlosti, ale myslím, že my genealógovia sme zvyknutí nechať veci „dozrieť“ J

Na internetové prostredie dlhých šesť rokov malo geni.sk „papyrusový“ dizajn, ktorý stránka dostala ku svojim druhým narodeninám. Zmena, po tak dlhom čase, bola nevyhnutná. Bolo len treba „nakopnúť sa“, pretože sme nechceli, aby zmena vzhľadu bola samoúčelná, len preto, aby bola…

Keďže stále viac ľudí nesedí pri návšteve stránky pri počítači, ale prichádza sem z tabletov, mobilov a iných zariadení, bola prvá požiadavka jasná – responzívnosť. Teda, že dokumenty budú naštýlované spôsobom, ktorý zaručí, že zobrazenie stránky bude optimalizované pre všetky druhy najrôznejších zariadení (mobily, notebooky, netbooky, tablety atď.). Snažili sme sa pritom, aby flexibilná bola nielen štruktúra dokumentov, ale aj obrázky.

Druhou požiadavkou bolo zrýchlenie chodu a zvýšenie stability stránky. Nikoho nebaví čakať pri počítači, kým sa stránka natiahne. V tomto smere sa nám podarilo optimalizovať kód stránky, druhou je presťahovanie na novší a rýchlejší server spoločnosti Luneta.

Využili sme viaceré akceleračné techniky, čo by malo pozitívne ovplyvniť prevádzku webu a jeho stabilitu. Znížili sme počet requestov na strane servera a začali sme intenzívnejšie pracovať s cachovaním stránok. Výsledok posúďte sami, prípadne sa pozrite na tieto obrázky zobrazujúce test rýchlosti načítania stránky pred a po redizajne.

Vlani sme redizajnovali genealogické fórum, aby spĺňalo aktuálne technologické a snáď aj estetické požiadavky. Teraz máme za sebou úpravu webu. Veríme, že sa vám zmena páči. Prípadné postrehy, prosím, napíšte na genealogické fórum.