Na náhrobné kamene pribudne čiarový kód

QR kód
QR kód

Náhrobné kamene sú po stáročia pomerne konzervatívnou záležitosťou. Kamenár vytesá do žuly, mramoru či iného kameňa meno nebožtíka, jeho dátum nrodenia, úmrtia a nejaký ten odkaz od smútiacich pozostalých. Zmenu v tom sa rozhodla urobiť spoločnosť Allen Monument Company z americkej Indiany. Rozhodla sa na náhrobné kamene dávať aj QR kód. O čo ide?

QR kód alebo QR Code je originálny čiarový kód (ukážku vidíte na obrázku pri článku), pričom skratka „QR“ znamená v angličtine Quick Response (Rýchla reakcia). Kód je totiž navrhnutý tak, aby mohol byť rýchlo dekódovaný. Najčastejšie sa na dekódovanie používa jednoduchá aplikácia v mobilnom telefóne. Postup je jednoduchý – zameriate telefón so spustenou aplikáciou na kód a aplikácia „rozlúšti“ aká informácia je v kóde „ukrytá“. Najčastejšie ide o krátke textové správy, odkazy na internetové stránky a podobne. Prečo by však v QR kóde nemohli byť uložené dáta o nebožtíkovi? V japonsku, odkiaľ technológia QR kódu pochádza, sa stala v podstate štandardom. V našom regióne je jej využitie výrazne menšie.

Dať si na hrob takýto originálny čiarový kód môže byť základom pekného hlavolamu pre našich potomkov. Predstavte si, že o takých 50 rokov už nik nebude tušiť na akom princípe fungujú QR kódy (čo nie je nemožné, viete napríklad doma prehrať magnetofónové kotúče, ktoré fičali pred 50 rokmi? Kto ešte doma prehrá klasickú audio kazetu?) Potomkovia si tak budú lámať hlavu, čo ste im tou tajnou šifrou cheli povedať 🙂

Mimochodom – kto vie preíčať odkaž zakódovaný v hornom obrázku?