Súťaž historických fotografií: Snímka 4

Voja slovenskej armády počas II. svetovej vojny
Vojak slovenskej armády počas II. svetovej vojny

Ani sme sa nenazdali a do súťaže sme dostali už štvrtú fotografiu. Pán Vladimír nám zaslal snímu svojho uja – Michala Rusňáka z obce Priekopa, okr. Sobrance. Fotografia vznikla v roku 1945.

Nechajme však rozprávať pána Vladimíra: „Keď vtedajšia slovenská vláda vyslala na ruský front dve divízie bojovať po boku fašistov, tak bol tam aj môj strýko. Nadobudol však presvedčenie, že po boku Nemcov bojovať nebude a tak prišiel peši z Ruska domov do rodnej obce. Znamenalo to, že dezertoval, za čo bola guľka. Ukrýval sa doma, avšak zazrel ho starosta obce, ktorý ho udal.
Neostávalo mu nič iné, iba sa dať znovu na útek. Na západ to nešlo, tak utekal znovu na východ. Keď Ludvík Svoboda formoval svoju jednotku – pridal sa k nej. Bol ranený a prišiel o ľavú ruku. Po vyliečení znovu bojoval až prišiel na Slovensko na Liptov. 29. marca 1945 dostal spolu s ďaľšími piatimi spolubojovníkmi nezmyselný rozkaz brániť bezvýznamný most v obci Okoličné. Tento deň bol jeho posledným. Nemci delostreleckou paľbou most rozstrieľali a on padol. Všetci obrancovia mosta zahynuli. Je pochovaný na vojenskom cintoríne v Liptovskom Mikuláši. Bol zbytočnou obeťou na konci vojny.“
Vojak slovenskej armády počas II. svetovej vojny
Vojak slovenskej armády počas II. svetovej vojny

Ak chcete dať fotografii hlas, môžete tak urobiť prostredníctvom sociálnych sietí. Hneď pod fotografiou stačí kliknúť na tlačidlo Facebooku, siete Google +, prípadne Pinterest.