Úvod do genealógie 10. Technické vybavenie

Originál záznamu z roku 1857
Originál záznamu z roku 1857

Na zaznamenávanie informácií o vašich predkoch vrámci genealogického pátrania vám stačí papier a pero. Alebo radšej veľa papierov a veľa pier, pretože si budete robiť veľa poznámok.

Alebo to radšej pustite z hlavy a vybavte sa technikou, ktorá vám pátranie, spracovanie a archiváciu získaných dát uľahčia. Kvalitná technika šetrí čas, peniaze a pomôže na ceste k lepším výsledkom. Technika vám pomôže, ak vám manželka(manžel, deti… doplňte podľa ľubovôle) omylom zlikvidujú kompletné spracovanie rodinnej histórie na niekoľkých stovkách čerstvo vytlačených hárkoch.

Tu je môj zoznam, nevravím, že každý bude potrebovať všetko, čo ja, ani to, že tam niekomu nebude čosi chýbať. Berte to ako moje odporúčania 🙂

[adrotate banner=“7″]

Tipy na technické vybavenie genealogické pátranie:

 • digitálny fotoaparát
 • osobný počítač/notebook
 • scanner (archivácia starých dokumentov a fotografií)
 • CD/DVD/externý HDD (ukladanie a zálohovanie dát)
 • diktafón (ideálne ak získavate informácie počas rozhovoru od niekoho z rodiny, je lepšie sa plne venovať rozhovoru, ako ho neustále prerušovať kvôli robeniu poznámok)

Poznámka k fotoaparátu: Okrem základnej funkcie záznamového zariadenia na fotografovanie príbuzných som fotoaparát intenzívne využíval pri návšteve archívov. Len raz som súhlasil s tým, že mi požadované dokumenty skopírujú na kopírke, kvalita bola úbohá, časť textu bola nečitaeľná, časť zmizla úplne. Odvtedy nosím aj do archívu so sebou fotoaparát a veci, ktoré považujem za dôležité si odfotím.

4 thoughts on “Úvod do genealógie 10. Technické vybavenie

 • 27. decembra 2010 at 20:50
  Permalink

  ZIADAL BY SOM SI VYSTAVENIE DUPLIKATU VYUCNEHO LISTU Z SOU STROJNICKE VODARENSKA PRESOV UKONCENIE V SKOLSKOM ROKU 1985/86

 • 28. decembra 2010 at 6:43
  Permalink

  Dobry den, pan Jancala,

  ziadat si mozete bud v pobocke Statneho archivu Presov v Presove, alebo priamo na Strednej umeleckej skole v Presove, ktora je nastupcom Vami spominaneho SOU.
  Tato stranka nie je strankou archivu, ani nevybavuje podobne zalezitosti. Jej cielom je priblizit genealogiu a patranie po predkoch.

 • 22. januára 2011 at 12:42
  Permalink

  Hľadám uživateľa softwéru MyHeritage Tree Builder a jeho platenú verziu MyHeritage Tree Builder Premium. Potrebujem prekonzultovať niektoré problémy súvisiace s týmto podľa mňa vynikajúcim programom pre vedenie Rodokmeňa.

Comments are closed.