Nedopovedaný príbeh

Pátranie po predkoch
Pátranie po predkoch

Čitatelia môjho seriálu o genealógii si iste spomenú na časť, v ktorej som odhalil Tajomný odkaz v knihe Mengele a selekcia na Appelplatz v koncentračnom tábore v Osvienčime. Pre tých, čo seriál nečítali malé pripomenutie: Autor knihy, Igor-Jakob Bistric, sa počas vojny dostal do koncentračného tábora v Osvienčime. Našťastie prežil a tak mohol vydať svedectvo o zverstvách, ktoré sa v tábore diali. Okrem iného na jedinom mieste v knihe spomína, ako stretol svojho spolužiaka zo Spišskej Novej Vsi:

Medzi väznami bolo nemálo mŕtvych a zranených a zasiahlo aj niektorých z mužstva SS. Väčšina ošetrujúceho personálu a aj nás z pisárne preto nasadili ako lekársku pomoc….

Keď som prišiel na miesto, pomáhal som, kde to bolo potrebné. Odrazu som stál pred SS-manom. Zodvihol som oči a k môjmu úzasu som stál pred spolužiakom z rodného mesta Spišská Nová Ves – volal sa Tettinger. Nemohol som uveriť vlastným očiam, ale bola to pravda. Ako spolužiaci sme sedávali za jednou lavicou, spolu sme hrávali futbal. Teraz ja v trestaneckom mundúre, pretože som Žid a on v uniforme SS. Patril k “Panskej rase”, k čistej nordickej rase….

Na moju otázku čo tu robí, som nedostal odpoveď. Odišiel bez toho, aby mi odpovedal.

Napísal som preto List do Osvienčimu. Netušil som, aká odpoveď príde. A či vôbec. Väčšina dokumentov v koncentračnom tábore bola zničená tesne pred koncom vojny a pred samotným oslobodením tábora, aby sa zničili stopy spáchaných zločinov. To platí pre dokumenty týkajúce sa väzňov v Osvienčime, ale aj zamestnancov a vojenskej posádky tábora. Odpoveď nakoniec prišla. Vedúci archívu Štátneho múzea Auschwitz-Birkenau v Osvienčime Wojciech Płosa ma informuje:

Pri pátraní v útržkoch zachránených dokumentov som objavil informáciu o príšlušníkovi SS s priezviskom Tettinger. Je to Paul TETINGER, narodený 24.októbra 1912 v Kežmarku. Slúžil v koncentračnom tábore v Osvienčime od 28. mája 1943 do 16 februári 1944. Spočiatku bol zamestnaný vo správe tábora, presne v sekcii pre ubytovanie. Následne bol poslaný do tretej strážnej skupiny. Jej ďalší osud je neznámy.

Osobou spomínanou v liste je dedov brat. Ako sa do tábora dostal, netuším. Veľa spišských Nemcov počas vojny muselo narukovať. Okrem iného slúžili v táboroch na Slovensku alebo boli posielaní do Poľska. Viac o jeho osude neviem. Snáď len to, že po vojne nežil v Československu. Možno zomrel počas vojny, Možno bol ako Nemec odsunutý. Možno… Pátranie pokračuje.

Práve vyšla unikátna publikácia AKO SI ZOSTAVIŤ RODOKMEŇ, ktorá vám pomôže odhaliť históriu vášho rodu. Objednajte si ju pod stromček za zvýhodnenú cenu s venovaním od autorov. Stačí kliknúť sem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.