Židovské matriky

Židovská matrika
Židovská matrika

Od roku 1788 začali viesť matriky aj židia. Súviselo to najmä so zmenou ich postavenia v Uhorsku. Jozef II. im umožnil, aby sa usadili v slobodných kráľovských mestách a povolil im zriadiť si modlitebne a synagógy. V roku 1787 vydal patent, v ktorom nariadil, aby všetci židia k 1. januáru 1788 prijali rodové mená. Okrem toho, každá osoba bola povinná osvojiť si nemecké „krstné“ meno, ktoré už nemohla meniť.

Vydaným patentom Jozef II. súčasne nariadil rabínom, aby v nemeckej reči viedli vlastné matriky narodených, sobášených a zomrelých. Roku 1867 im boli priznané občianske a politické práva, boli zrovnoprávnení s kresťanmi. Židovské matriky boli vedené pre celú náboženskú obec. Samostatne vedené matriky niektorej z obcí patriacich do obvodu sa vyskytujú iba zriedkavo. V židovských náboženských obciach sa matričné záznamy vo väčšine prípadov viedli len do roku 1885. Začiatkom nasledujúceho, resp. koncom roku 1885 sa úradne uzavreli. Na základe nariadenia uhorského kráľovského ministra kultu a výučby sa mali od januára 1886 občania židovského vierovyznania zapisovať do matrík v sídlach novozriadených matričných obvodov. Určité výnimky sa vyskytli aj tu. Za predpokladu, že židovská náboženská obec bola schopná zabezpečiť a platiť matrikára, nemusela sa v matričných záležitostiach podriadiť matričnému obvodu.

Medzi židovskými matričnými knihami sa nachádzali aj konšpiračné knihy. Do týchto kníh sa zapisovali všetci príslušníci dotyčnej náboženskej obce. Súčasťou boli aj knihy nazývané mohel, do ktorých sa zapisovalo meno toho, kto sa podrobil obriezke a dátum obriezky. Tieto dve knihy nemožno priamo zaraďovať medzi matriky, no pre absenciu matrík mali v staršom období svoj význam.

Najstaršie židovské knihy matričného charakteru sú z 18. storočia. Obsahujú však len veľmi málo záznamov z daného obdobia. V nasledujúcich rokoch sa záznamy stávajú už častejšími. Súviselo to predovšetkým s vydaním zákonného článku 29/1840. Matričné záznamy sa stávajú početnejšími a pravidelnejšími. Po roku 1840 sa ich počet značne rozšíril, najväčší rozmach nastal v rokoch 1850 – 1851.

Zdroj: referaty.atlas.sk

11 thoughts on “Židovské matriky

  • 7. júla 2019 at 12:03
    Permalink

    Nevie mi niekto poradiť?
    Hľadám židovské matriky z Kralovej nad Tisou. Niekedy patrila obec do Československa, od r. 1944 je to obec Korolevo na Ukraine.

    Reply
    • 8. augusta 2020 at 18:05
      Permalink

      Prosim vas bola rodina zajacova z bobrovca zidovska?

      Reply
  • 22. augusta 2019 at 15:57
    Permalink

    Prosím o informáciu či neboli Židia na Slovensku s priezviskom Radosinsky? Možná si v čase ohrozenia zo strany fašistov to meno dali ako nové……V Izraeli je veľa ŽIDOV s priezviskom Radosinsky…… PROSÍM ak niekto vie niečo……Môj otec pochádzal od Piešťan z Krakovan.

    Reply
  • 9. júna 2020 at 11:38
    Permalink

    Prosím o informáciu. Predvojnovým majiteľom lekárne U Červeného raka bola rodina Mambergova?

    Reply
    • 30. apríla 2023 at 15:18
      Permalink

      Prosím o odpoveď bol môj dedo František Joch z Holíča pôvodom žid ďakujem Nekorancova

      Reply
  • 3. septembra 2020 at 17:50
    Permalink

    Zdravím badatele a mám prosbu. Potřeboval bych prohledat židovské matriky pro Brezno nad Hronom, narození, období cca 1920 – 1930. Děkuji za radu.

    Reply
  • 15. apríla 2023 at 15:31
    Permalink

    Dobrý deň, hľadám židovské matriky zo Zvolena a Krupiny, narodených 1935-1940. Ďakujem

    Reply
  • 30. apríla 2023 at 15:18
    Permalink

    Prosím o odpoveď bol môj dedo František Joch z Holíča pôvodom žid ďakujem Nekorancova

    Reply
  • 1. decembra 2023 at 12:54
    Permalink

    Dobrý deň veľmi pekne Vás prosím, či nebohý Michal Pollák bol žid. Mal manželku Zuzanu rod. Shift, ktorá zomrela 30.7.1898 v Zázrivej ako 86 ročná a bola židovka. K jej manželovi Michalovi, ktorý ju predumrel sa nevieme dopátrať.Potrebovali by sme úmrtný alebo sobášny list, prípadne jeho dedičov.
    Prosím Vás kde by sme sa mali obrátiť. Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.

    S pozdravom Skubeňová

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *