Recenzia: Rytířské bitvy

Obal knihy Stoletá válka
Obal knihy Stoletá válka
Pri pátraní po predkoch som narazil na pomerne vznešeného menovca. Werner von Tettingen (vo viacerých zdrojoch zrejme chybne označovaný ako Tettinger) bol rytier a vysoký predstaviteľ Rádu nemeckých rytierov. Počas pamätnej bitky pri Grunwalde, kde proti sebe nastúpili dve gigantické armády (Rád nemeckých rytierov na jednej strane a Poľské kráľovstvo a Veľké litovské kniežatstvo na strane druhej) patril medzi pár rytierov, ktorým sa podarilo prežiť. Poľsko-litovská koalícia vtedy doslova zmasakrovala rytierov rádu.

Bitka je označovaná ako jeden z najväčších vojenských stretov stredoveku. Na oboch stranách sa jej zúčastnilo približne 50-tisíc jazdcov, niektoré zdroje dokonca tvrdia, že pod vlajkou poľko-litovskej armády bojovalo 5,9 milióna vojakov. Chcel som sa o bitke viac a narazil som na problém – kníh je dostatok, väčšia však po poľsky, nemecky, litovsky…

Našťastie som od kamaráta dostal tip na štvordielny knižný projekt Rytierske bitky a osudy od českého autora Jiřího Kovaříka. Na Vianoce pod stromček som si preto objednal časť, ktorá popisuje práve bitku pri Grunwalde. Titul Čas stoleté války s podnadpisom Rytířské bitvy a osudy III. 1356-1450 zachytáva okrem bitky pri Grunwalde ďalších sedem príbehov z veľkých bitiek tej doby.

1356 – Bitka pri Poitiers pri ktorej Francúzov porazil Čierny princ (anglický kráľ Eduard). Francúzsku armádu, ktorá mala údajne 25-tisíc vojakov vtedy porazilo šesť tisíc Angličanov.

1320 – 1380 – Osudy „škaredého konetábla“ (vysoký kráľovský úradník a veliteľ vojska) Bertranda du Guesclin, ktorý Francúzom pomohol opäť dobyť veľkú časť miest, ktoré dovtedy držali Angličania.

1396 – Posledná křížová výprava k Nikopoli proti Turkom, ktorá sa skončila totálnou porážkou kresťanských vojsk a osud belgického grófa Enguerranda de Coucyho

1415 – Bitka pri Azincourte, kde anglický kráľ Henrich V. zvíťazil nad šesťnásobnou presilou Francúzov

1429 – Veľmi ma potešil príbeh obrany mesta Orleans legendárnou Johankou z Arku, ktorý si vždy rád pozriem v sfilmovanej podobe:)

1450 – Bitka pri Formigny, kde Francúzi, ktorých viedol Arthur de Richemont, porazili Angličanov. Táto bitka predznamenala blížiaci sa koniec storočnej vojny a koniec Anglického panstva na kontinente.

1453 – Bitka pri Castillone – zrejme rozhodujúca bitka Storočnej vojny. Francúzi najskôr fikane vlákali Angličanov do pasce, aby ich následne zmasakrovali masívnou delostreleckou paľbou.

Musím povedať, že Jiří Kovařík používa pri písaní „čítavý“ jazyk. Kniha Čas stoleté války prináša detailnú sondu zo života stredovekých rytierov – od každodennej rutiny, cez hodnoty a ideály až po vtedajší pohľad na vojenskú stratégiu, zbrane, vtedajšiu vojenskú techniku. Popisom vojenských a špeciálne rytierskych zvykov mi v mnohom pripomína vynikajúcu knihu Rytier a jeho kráľ (autorka Daniela Dvořáková), ktorá opisuje príbehy Stibora zo Stiboríc a kráľa Žigmunda Luxemburského.

Či už ste vypátrali medzi svojimi predkami nejakého rytiera, alebo tam máte len obyčajných smrteľníkov, je fajn dočítať sa napríklad aj o tom, ako sa rytierom darilo vysporiadať sa v praxi s mravným kódexom, podľa ktorého „Boh a rytier sa nachádzajú v zhode“.

Ak vás zaujíma genealógia (predpokladám, že áno, inak by ste nečítali geni.sk), určite vás baví aj história. Kniha Čas stoleté války rozhodne patrí medzi tituly, ktoré stoja za prečítanie. Kúpiť si ju môžete v kníhkupectve Gorila.

One thought on “Recenzia: Rytířské bitvy

  • 3. februára 2011 at 2:50
    Permalink

    Bola som na kriziackom hrade Malbork v Polsku. Nadherne zachovaly hrad je lahodkou pre kazdeho , kto ma rad historiu. V katedrale hradu, ktora bola poskodena pocas 2.sv. vojny su vidiet uzke sedadla ritierov sediacich pri bohosluzbach. Z Grunwaldu do Malborku je odhadom.90 km.
    Teraz trochu menej vazne. Podla datumu bitky pri Grunwalde – 1410 sa vari v Polsku palenka , zvana BIMBER.
    1 – kg cukru
    4 – l vody
    10 – Dg drozdia
    Vsetky ingrediencie nechame 4-5 dni kvasit a potom palit.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *