Paint.NET 4.0 – úprava obrázkov zadarmo

Paint.net
Paint.net

Ak je na stránkach o genealógii spomenutý nejaký program, väčšinou je to program… genealogický 🙂 Nástroje na tvorbu rodokmeňa, aplikácie, ktoré umožnia prehľadne spracovať históriu rodiny. Pri tejto práci však často narazíme na potrebu upraviť rôzne obrázky a fotografie. Nástrojov na to je, samozrejme, veľa. Od profesionálnych riešení v podobe Adobe Photoshop, ktorého cena sa pohybuje v stovkách eur, po rôzne aplikácie za pár (desiatok) eur. Dovolím si však upriamiť vašu pozornosť na program Paint.NET, ktorý je zadarmo.

Hoci vo svojom počítači využívam viacero programov na úpravu fotogafií (hlavne Adobe Photoshop Lightroom), ako základný editor obrázkov, keď je potrebná maximálne zmena veľkosti, orezanie fotografie, či jemná úprava, využívam už roky práve Paint.NET. Vyhovuje mi jeho jednoduché rozhranie, ľahko prístupné funkcie, ktorých počet postupne stále pribúda. Tento program je skutočne výborným pomocníkom pri práci s grafikou – nie vždy je potrebné používať obsiahlejšie a väčšie nástroje, keď ich prácu možno spraviť nástrojom, ktorý je možno jednoduchší, ale o to viac praktický a použiteľný. Ako sa vraví – netreba ísť hneď s bubnom na zajace. Najmä pokiaľ máte Paint.NET 🙂

Nuž a prečo o tom píšem práve teraz? Na svete je totiž nová verzia programu Paint.NET 4.0 – viac informácií nájdete na blogu autora grafického programu.