Genealogické fórum má nové pravidlá

Genealogické fórum
Genealogické fórum

Asi skôr bolo lepšie napísať, že genealogické fórum má konečne jasné pravidlá. Doteraz sme sa ako tím spoliehali na to, že tí, ktorí s prosbou o radu, sa budú správať korektne. Že si dobre mienené rady budú brať k srdcu. Geni.sk a ani genealogické fórum totiž nezgrupuje profesionálnych genealógov (hoci aj tí sú medzi nami a ďakujeme im za nezištnú pomoc). Práve naopak, na stránku chodia nadšenci, ktorí sa rozhodli pátrať po koreňoch svojej rodiny takpovediac na vlastnú päsť.

Aby sme predišli prípadným konfliktom, rozhodli sme sa určiť jasné pravidlá pre tých, ktorí prídu na fórum a požiadajú o radu alebo budú chcieť diskutovať o rodokmeňoch, pátraní v archívoch či genealogických aplikáciách. Každý nový užívateľ zároveň bude musieť pravidlá odsúhlasiť pri registrácii.

O čo ide? Skôr ako položíte otázku, použite na fóre vyhľadávanie, väčšina otázok je zodpovedaná v seriáli Ako zostaviť rodokmeň. Témy, ktoré založíte pomenúvajte čo najpresnejšie, urýchlite tým aj odpoveď na ne. Témy typu „Pomoc“ a pod. budú premenované, presunuté do koša, alebo zmazané. Témy nezakladajte duplicitne vo viacerých kategóriách. V texte správy sa pokúste stručne opísať problém.

Poviete si, že ide o samozrejmosti. Skúsenosť ukázala, že nie každému sú zrejmé základné pravidlá diskusie na online fóre. Najčastejšie problémy sa týkali oblasti, kde najmä duros a wera poskytujú množstvo užitočných rád pre začínajúcich genealógov. Áno, mám na mysli sekciu, kde ľudia žiadajú o pomoc pri čítaní starých záznamov.

Práve túto časť pravidiel diskusného fóra uverejňujem aj v tomto článku:

  • Používajte jednoznačný predmet správy. Správny predmet: „1734, svadba, nemčina“, „1854, Košice, úmrtie, maďarčina“. Nesprávny predmet: „POMOC!“, „Prosím o prečítanie“. Príspevky s nesprávnym predmetom môžu byť premenované, zamknuté alebo vymazané.
  • Do tela správy vždy napíšte to, čo viete sami prečítať, aj keby text mal obsahovať chyby alebo len torzo originálneho textu. Vzor zápisu: „1843 … Kollár, syn … Kollára a ….“. Ak niečo prečítate nesprávne, komunita vám rada pomôže. Len vďaka pokusom naučiť sa čítať staré zápisy sami sa budete zlepšovať. Ak nemáte chuť učiť sa čítať staré texty, obráťte sa na komerčných genealógov, ktorí to urobia za vás.
  • Obrázky na prečítanie môžete vložiť priamo do fóra, prípadne vložte hypertextový odkaz na miesto, kde sa zápis nachádza.
  • Neplatí, že menej je viac. Radšej uverejnite väčšiu časť dokumentu vo forme obrázka. Často to pomôže k identifikovaniu niektorých ťažko čitateľných pasáží.
  • Pokiaľ je to možné, pri každej žiadosti by mal byť odkaz na originál matriky.